Korzár logo Korzár

Svahy Miliča pokrýva nefalšovaný prales

Slanské vrchy predstavujú najmohutnejšie vulkanické pohorie východného Slovenska, začínajú sa pri Prešove a oblúkom, neskôr južným smerom sa tiahnu

až po hranicu s Maďarskom, štátna hranica v ich prípade však nepredstavuje problém a pokračujú aj u našich južných susedov. Na našom území sa členia na päť podcelkov - Šimonka, Makovica, Mošník, Bogota a Milič, ktoré sú pomenované podľa výrazných vrcholov. Najjužnejším, hraničným podcelkom je Milič, ktorý vrcholí najvyšším bodom, Veľkým Miličom (895 m). Ten je zároveň najvyšším vrchom regiónu Južného Zemplína.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mohutný masív Miliča, ktorý sa nachádza na hranici s Maďarskom, je typický zachovanými pôvodnými pralesnými porastami s typickou faunou a flórou, ktorá sa viaže na vulkanický podklad. Milič vznikol na zlomovej línii v dôsledku vulkanickej a tektonickej činnosti, okrem charakteristického tvaru sopky je možné vidieť pozostatky vulkanickej činnosti aj vo forme stuhnutých lávových prúdov, vystupujúcich na povrch ako skalné útvary. O cene územia svedčí aj fakt, že na severných a severovýchodných svahoch masívu Miliča sú hneď štyri prírodné rezrrvácie, ktoré chránia prevažne spomínané pralesné porasty.

SkryťVypnúť reklamu

Národná prírodná rezervácia Veľký Milič bola vyhlásená v roku 1976 na rozlohe 67,81 ha. územie predstavuje súbor ukážok hlavných lesných typov území. Tvoria ho južné časti Slanských vrchov s podkladom andezitu a dacitu s bukovo-dubovym vegetačným stupňom a spoločenstavmi bučín a lipových javorín. Na skalách sú vyvinuté skalné rastlinné spoločenstvá, medzi inými aj suťové javoriny. Predstavujú najjužnejší výskyt porastov tohto typu na Slovensku. Sú tiež hniezdiskami a výskytom vzácneho dravého vtáctva. Vo svahu Miliča je aj malé prirodzené jazierko v terénnej depresii medzi súvislými lesnými komplexami.

Národná prírodná rezervácia Malý Milič bola vyhlásená v roku 1950 na výmere 14 ha. Predmetom je ochrana skalnej ostrohy Malého Miliča (759 m) a typických pralesovitých porastov buka, duba a cenných listnáčov na skalných sutinách s ryolitovými bralami. Sú tu hniezdiská vzácnych druhov vtákov (krkavec čierny).

SkryťVypnúť reklamu

Národná prírodná rezrvácia Marocká hoľa zaberá západné a severozápadné svahy Miliča. Bola vyhlásená v roku 1950 na výmere 63,7 ha. Na území rezervácie sa chránia vzácne, vyše 130-ročné pralesovité porasty buka s typickým zložením a štruktúrou na andezitoch a andezitových tufoch, rôznych expozícií.

Prírodná pamiatka Miličská skala bola vyhlásená v roku 1990 na ploche 11,6 ha. Tento výrazný skalný útvar predstavuje zvyšky lávového prúdu a jeho foriem, vzniknutých vplyvom neskoršieho rozpadu tohto lávového telesa. Nachádza sa v komplexe Malého Miliča.

Všetky štyri rezervácie sú dostupné, hoci len cez NPR Marocká hoľa a NPR Veľký Milič vedie červená turistická značka. NPR Malý Milič však leží v bezprostrednej blízkosti žltej značky zo Slanskej Huty k jazeru Izra. Najťažšie dostupná je PP Miličská skala, ktorá leží vo vrcholových partiách Veľkého Miliča, na hranici s Maďarskom.

SkryťVypnúť reklamu

BEDEKER

Prístup: Pre vychádzku do masívu Veľkého Miliča najlepšie poslúži červeno značená hrebeňovka Slanských vrchov v kombinácii s inými značkami. Túru odporúčame začať v obci Slanská Huta (490 m), dostupnej z hlavnej cesty Košice - Trebišov cez Slanec. V Slanskej Hute začína žltá značka, ktorá miernym stúpaním vedie na významnú križovatku turistických chodníkov Panský les (660 m, 1 h). Tu sa napojíte na červenú značku, po nej prudko doľava a po lesnej ceste dosiahnete takmer po vrstevnici onedlho križovatku so zelenou značkou. Pokračujete ďalej lesným chodníkom cez divoký porast, traverzujúc cez NPR Marocká hoľa Suchú horu v miernom klesaní, aby ste v následnom krátkom, ale strmom výstupe dosiahli vrchol Malého Miliča (759 m, 2 a 1/4 h). Z neho najskôr miernym, neskôr prudším klesaním cez NPR Veľký Milič, okolo chaty Kopáska prídete k jazeru Malá Izra (520 m, 3 h). Od neho po pevnej ceste o chvíľu už aj spolu so žltou značkou vyjdete na asfaltku, ktorá vás dovedie k jazeru Veľká Izra (434 m, 3 a 1/2 h. Tu sa napojíte buď na zelenú, alebo žltú (vedie okolo NPR Malý Milič) značku a nenáročným terénom sa vrátite späť do Slanskej Huty (490 m, 4 a 3/4 h).

Zaujímavosti okolia: jazerá Veľká a Malá Izra, kúpele Byšta, Tokajská vinohradnícka oblasť, hrad Slanec, hrebeňovka Slanských vrchov.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 223
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 250
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 068
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 096
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 785
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 211
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 550
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu