Korzár logo Korzár

Mozaika nápadov (2)

Pri prácach v domácej dielni využívame nástroje a náradie, ktorými si postupne dopĺňame výbavu. Väčšinu kupujeme v špecializovaných predajniach, no

niektoré si môžeme vyrobiť aj sami. Niekedy sú to nástroje, ktoré nie je dostať v predajnej sieti alebo si improvizovanou vlastnou výrobou pomôžeme, ak je daný nástroj príliš drahý, ale často sú to nové pomôcky, ktoré uľahčujú jednotlivé úkony pri obrábaní rôznych materiálov a v kúpiť sa nedajú jednoducho preto, že sa nevyrábajú. Postupne vám budeme prinášať drobné nápady na výrobu pomôcok pre domácu dielňu, ale tiež niektoré jednoduchšie netradičné postupy, ktoré môžu významne uľahčiť prácu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zatĺkanie malých klincov

SkryťVypnúť reklamu

Trafiť klinec po hlavičke by malo byť pre domáceho majstra samozrejmosťou. Pri väčších klincoch to väčšinou nie je problém, horšie je to pri malých klinčekoch a kolíkoch, zvlášť ak je kladivo neúmerne veľké. Malý klinec v takom prípade držíme kombinačkami alebo plochými kliešťami, a tak dostaneme prsty z dosahu úderov kladiva. Aj tak však treba pracovať s citom, aby kliešte držali klineckolmo a presne. Jemnými údermi priklepneme klineček tak, aby sa uržal sám, potom ho doklepneme bez držania až po hlavičku.

Aj pásikom papiera možno udržať malé a krátke klince (obr. 1). Papier jednoducho prepichneme klinčekom, ktorý zatlčieme niekoľkými údermi kladivom, potom papier opatrhne odtrhneme a klinček dotlčieme úplne do dreva.

Zapustenie a maskovanie klincov

SkryťVypnúť reklamu

Aj na menej viduteľnom mieste by sme sa mali snažiť hlavičky klincov zatĺcť čo možno najhlbšie. Nie sú to len estetické dôvody, ale aj bezpečnostné - uvoľnená vykývaná hlavička môže spôsobiť úraz alebo roztrhnutie odevu. Ku klincu tiež môže preniknúť vlhkosť, spôsobujúca hrdzavenie. Na to sú vhodné klince stolárske, s tzv. závernou hlavou, len o málo hrubšou než driek klinca. Hlavičky pod povrch dreva zatĺkame kovovým kolíkom, vzniknutú priehlbeninu zatmelíme. Úplné zamaskovanie hlavičiek malých klincom dosiahneme aj odpichnutím tenkej triesky pomocou dláta. Triesku vyklopíme nahor, po zatlčení klinca ju zalepíme naspäť (obr. 2).

Opravy stoličiek

Drevené stoličky sa často začnú kývať vplyvom rozsušenia dreva a starnutia lepidla. Uvoľnené časti treba rozobrať, očistiť od starého lepidla a nanovo zlepiť. Normálne lepidlo na drevo si vyžaduje čas schnutia približne 12 hodín, až potom je možné lepený spoj zaťažiť. S rýchloschnúcim lepidlom dosiahneme rýchlejšie vyššiu pevnosť v lepenej škáre, stoličku možno použiť skôr.

SkryťVypnúť reklamu

Ak treba zlepiť kývajúce sa nohy, odporúčame najprv opraviť len jednu nohu a druhú nechať na mieste. Tak ľahšie zistíme, ako treba ďalšiu nohu zalepiť, aby bola stolička stabilná. Keď sa stolička kýve nielen pre uvoľnený spoj, ale preto, že treba vyrovnať rozdiel v dĺžke nôh, treba najprv zlepiť rám. Až potom možno presne vyrovnať dĺžku nôh.

Lepidlo musí stvrdnúť pod tlakom. Preto upneme novozlepený rám stoličky svorkovými alebo skrutkovými zvierkami, prípadne šnúrou na čas potrebný na zaschnutie lepidla. Tlak nesmie byť príliš veľký, pretože inak z lepenej škáry vytečie veľa lepidla. Všetky upínacie nástroje treba upnúť pod rovnomerne sa zvyšujúcim tlakom. Inak by sa mohla stolička pod nerovnomerným zaťažením zdeformovať a námaha by bola zbytočná.

Nezabudnite na dilatačné škáry

Dilatačný znamená rozširovací, týkajúci sa zväčšenia objemu v dôsledku teplotných zmien. Zmenám teploty a vlhkosti vzduchu v priebehu roka sa nevyhneme, preto nesmieme zabúdať, že drevo pod ich vplyvom "pracuje".

Zvlášť dôležité je to pri drevených podlahách a obložení stien drevom od podlahy až po strop. Dosky nesmú sihať až po okraje stien alebo stropu, musíme nechať dostatočné škáry na roztiahnutie dosky, inak by došlo k nežiaducim deformáciám. Škáry zakryjeme zakončovacími lištami, ktoré zároveň zakryjú aj prípadné nerovnosti na ukončení dosiek a sú aj významným estetickým prvkom (obr. 3).

Prestaviteľný hĺbkový doraz

Pri vŕtaní do dreva alebo aj iných materiálov je často dôležité dodržať určitú hĺbku vrtu, aby sme obrobok neprevŕtali na druhú stranu. Na mnohých elektrických vŕtačkách je súčasťou posuvná kovová tyčka, ktorou sa hĺbka rezu dá nastaviť. Ak také zariadenie nemáme, pomôže nám kovová alebo plastová objímka, ktorú navlečieme priamo na vrták. Môžeme si ich zhotoviť viacero pre rôzne priemery vrtákov, pričom netreba zabudnúť na nastavovaciu skrutku (červík) zboku, ktorou objímku zafixujeme (obr. 4).

Zásuvka na rezanie

Pri pílení malých kusov dreva, ak nemáme poruke zverák, sa nám tieto často kĺžu po stole. Dobrou pomôckou je zásuvke na rezanie, ktorú si ľahko zhotovíme podľa návodnej kresby (obr. 5). Lišta upevnená zdola sa oprie o hranu stola. Obrábaný predmet a zásuvku držíme jednou rukou a tlačíme dopredu. Pretože horná lišta je kratšia, zabezpečí dobré vedenie píly a oddeľovací rez nevedie do stola.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 222
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 246
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 067
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 092
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 783
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 208
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 555
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu