Iba dokonale čistá podlaha vytvorí obraz, ktorý každého prichodiaceho pozitívne osloví. Lenže v zime či na jar sa pri vstupe do bytu či domu nanáša
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
do bytu špina, roztopený sneh a často dokonca aj soľ. Neskôr, na jar, sú to pre zmenu piesok, kamienky a prach. A k tomu ešte celoročné nánosy blata... Proste, aj keď máte pred vchodom rohožku, nánosom nezabránite. A naviac, iba málokto si ozaj dobre očistí obuv, takže sa v našich krajinách radšej vyzúvame predo dverami.
Kvalitné plošné rohože umiestnené správnym spôsobom pri vstupe minimalizujú prenos špiny do interiéru. Aj keď je tu istá podobnosť s kobercami, tak na rozdiel od nich nie sú rohože materiálovo a konštrukčne riešené tak, aby nečistotu odpudzovali, ale ich úlohou je naopak zachytiť čo najväčšie množstvo nečistôt. Plošná rohož má preto na povrchu vlákna, ktoré veľmi efektívne čistia topánky od nečistôt, bez toho, že by sme ich museli dramaticky drhnúť podrážky o tradičnú gumovú rohožku s prehodenou handrou. Výsledok čistiacej zóny je potom taký, že sa už nemusíme pred vchodom do interiéru vyzúvať. Investícia do čistiacich zón síce presahuje náklady na bežnú rohožku, ale rozhodne sa vyplatí. A ešte jeden argument - rohože sú vhodné a funkčné aj počas dažďa, pretože voda jej otvormi preteká.
Interiérové čistiaci systémy v objektoch majú dva stupne zón - hrubú a prechodovú. Kto vyžaduje väčšie pohodlie a nechce pri čistení topánok veľmi trieť nohy o rohožku, musí zvoliť zložitejší čistiaci systém. Dá sa vybrať z materiálov rôznych kvalít aj cien. Od kovových, cez gumové alebo textilné rohože. Drahšie materiály môžu dokonca ladiť s podlahovými krytinami. Takže obavy, že vám vari bude čistiaca rohožka hyzdiť vzhľad interiéru, sú neopodstatnené. Za najkvalitnejší sa považuje materiál zo 100-percentného polyamidu so špeciálnou úpravou vlákna, zaisťujúcou maximálny medzivláknový priestor. Vhodný je napr. prelamovaný design, ktorý dokonalo vykartáčuje nečistoty a vlhkosť z obuvi. Iba meter štvorcový dokáže zachytiť až päť kilogramov nečistôt. Znižuje sa tým aj prašnosť v byte a udržiava sa vnútorná podlaha dlhšie čistá. Hlavne nezachytené drobné kamienky a piesok totiž veľmi zvyšujú oder a poškodzujú povrch podlahy.
Aby mali aj veľké samočistiace rohožky opodstatnenie, musia vykazovať stopercentnú účinnosť počas mrazu aj snehu. Vyrábajú sa preto s drobnými farebnými čistiacimi kartáčikmi, ktoré sú vložené do otvorov rohožky. Pokiaľ majú na rube protikĺzavú úpravu, dajú sa použiť aj na šikmé plochy. Čistia sa iba vyklepávaním. Preto na veľmi vlhké miesta sú vhodné rohožky s drenážou na odtok vody a tekutín, čo zaručuje ich suchý a čistý povrch. Kde dochádza k extrémnemu znečisťovaniu podláh, tam je vhodné inštalovať lapáky nečistôt zapustené do podlahy alebo zasadené do hliníkového rámu. ‚Vaničky' musia mať hladký povrch, aby sa dali ľahko čistiť. Do ich rámov sa potom vkladajú čistiace rohože.
Aké vlastnosti musí mať kvalitná rohož:
- musí byť z prírodného materiálu (guma, textil) a musí mať protikĺzavú úpravu povrchu
- musí pohlcovať hluk , tlmiť nárazy, napr. pri spadnutí predmetu
- samozrejmá by mala byť priepustnosť tekutých i pevných nečistôt, odolnosť voči tukom, olejom a agresívnym látkam
- stabilný vzhľad aj po dlhšom čase a dostatočnú hmotnosť brániacu nežiaducemu posúvaniu.
Malé rohožky ku dverám majú tiež uplatnenie a môžu byť inštalované k vnútornému či vonkajšiemu použitiu. Najbežnejšie sú tzv. plástové rohožky, ďalej rohožky s mriežkovou štruktúrou a rohožky žliabkové.
Nesmieme zabudnúť ani na to, že každú čistiacu zónu, aby bola účinná musíme priebežne čistiť, pretože ani sebelepšia rohož alebo koberec zanesený nečistotami neplní svoju funkciu.
Autor: ji
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.