kmeni. Spočiatku hladká a sivá kôra sa mení na svetlohnedú rozbrázdenú borku. Krátko stopkaté lístky sú na báze zaokrúhlené, na vrchole tupé alebo vykrojené. Prevažne jednopohlavné kvety vyrastajú na rôznych jedincoch. Kvety sú usporiadané v strapcovitom súkvetí, nemajú kalich ani korunu. Plody tohto dvojdomého neopadavého kra alebo zákrpku poznáme u nás skôr pod názvom svätojánsky chlieb. Rohovník pochádza z Arabského polostrova a stredomorskej oblasti, odkiaľ sa rozšíril aj do iných subtropických a tropických oblastí. Plody sú asi 20 mm široké a až 10 až 15 cm dlhé nepukavé struky (na snímke), ktoré pri dozrievaní sa zafarbujú zo žlta na tmavohnedo až čierno. Struky obsahujú mnoho tmavohnedých lesklých semien. Dobre vyzreté a usušené plody sa buď konzumujú priamo, alebo sa priemyselne spracúvajú. Menej kvalitné plody sú hodnotným krmivom pre dobytok. Majú pomerne vysoký obsah cukrov.
Nároky: Vyžaduje miernu zimu, počas ktorej teplota neklesne hlboko pod bod mrazu. Vážne sa poškodzuje pri teplotách asi -7 °C a hynie pri teplotách od -10 do -15 °C. Dobre však znáša nižšiu relatívnu vlhkosť vzduchu a pretože je odolnejší proti nízkym teplotám ako citrusové dreviny, najlepšie by mu vyhovovala voľná pôda v interiéroch, v ktorých minimálne zimné teploty sú okolo 0 °C.
Pestovanie: Rastliny pestujeme v nádobách, cez leto ich vynesieme do záhrady, zapustíme do pôdy a málokedy ich zalievame, skôr rosíme listy. Raz za mesiac ich prihnojujeme. Pred príchodom mrazov na jeseň rastliny presunieme do miestnosti, raz za sedem až 14 dní ich zalejeme.
Využitie: Už od antických čias mali plody tohto stromu mnohoraké využitie. Čerstvé plody majú príjemnú sladkú chuť a pôsobia ako mierne preháňadlo. Suché plody zasa pôsobia proti hnačke. Plody možno skvasiť a vyrobiť z nich alkohol. Zo semien sa vyrába lepidlo a spojovací materiál. Okrem toho semená slúžili v minulosti ako jednotka na váženie drahokamov. Táto váhová jednotka (karát, 0,2 gramu) je platná ešte aj dnes a jej meno je odvodené od botanického pomenovania rohovníka (Ceratonia). Z kôry a listov rohovníka sa získava tanín a v južných pobrežných oblastiach je to aj obľúbený okrasný strom.
Autor: ji
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.