fajčením, ktorej cieľom je dosiahnuť zníženie úmrtnosti vyvolanej konzumáciou tabaku. Preambula dokumentu obsahuje konštatovanie, že "šírenie epidémie fajčenia je svetovým problémom s vážnymi dôsledkami na zdravie verejnosti a žiada si čo najširšiu medzinárodnú spoluprácu".
WHO predostrela myšlienku prijať dokument podobného charakteru v roku 1999. Zdôvodnila to obavami, že bez koordinovaného zásahu by v roku 2020 mohlo následkom chorôb vyvolaných fajčením podľahnúť až 10 miliónov ľudí. Podľa štatistík WHO v roku 2002 v dôsledku konzumácie tabaku zomrelo 4,9 milióna ľudí. Pakt proti tabaku predstavia na výročnej konferencii WHO, ktorá sa za účasti zástupcov 192 členských štátov uskutoční od 19. do 28. mája v Ženeve. Dokument potom budú štáty postupne podpisovať a ratifikovať. Konvencia nadobudne platnosť po ratifikovaní 40. štátom.
Po 2,5 roku rokovaní sa v noci na sobotu podarilo vyriešiť aj posledné sporné body konvencie, vrátane úplného zákazu reklamy tabakových výrobkov. Rozvojové krajiny, z ktorých má pochádzať okolo 70 percent budúcich obetí chorôb súvisiacich s fajčením, presadzovali počas rokovaní prísny text zmluvy. Podľa aktivistov pre zdravý životný štýl však viaceré bohatšie štáty, vrátane Nemecka, Japonska a najmä USA, chceli na rokovaniach v Ženeve zabrániť tomu, aby dohoda spôsobila príliš mnoho škôd ich veľkým tabakovým spoločnostiam. Tieto nezhody sú vyriešené tým, že konvencia síce odporúča zákaz reklamy tabaku a tabakových výrobkov, ale ak to niektorému zo štátov jeho ústava nedovoľuje, budú môcť uplatniť aspoň reštrikcie na reklamu tabakových výrobkov. Kontroverzným bodom rokovaní bola aj zodpovednosť výrobcov tabaku a výrobkov z neho za škody na zdraví fajčiarov.
Účastníci ženevských rokovaní napokon dospeli k dohode, že otázka zodpovednosti za škody na zdraví je dôležitým aspektom v boji proti fajčeniu. Členským štátom WHO konvencia odporúča v dohľadnom čase vypracovať nové zákony alebo pozmeniť existujúce tak, aby na ich základe bolo možné vyvodiť trestnú zodpovednosť za škody spáchané fajčením. Znepokojujúci je pre autorov textu predovšetkým nárast počtu fajčiarov v rozvojových krajinách, u dievčat a žien. V texte sa zdôrazňuje aj negatívny dopad závislosti na život jednotlivca, ale aj škodlivosť cigaretového dymu. Signatárske štáty sa podpisom konvencie zaviažu posilniť svoju legislatívu tak, aby chránili obyvateľstvo pred tabakovým dymom na verejných priestranstvách, v dopravných prostriedkoch a na pracoviskách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.