Slovenskí a českí špecialisti strážia dôležité objekty a hlavné mesto Kuvajtu
Českí a slovenskí vojaci, odborníci na chemický, biologický a jadrový útok, začali hliadkovať v uliciach Kuvajtu v rámci príprav na odvetu v prípade
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
vojny v Iraku.
V kuvajtskej púšti sa zhromaždili masívne ozbrojené sily pod vedením USA, ktoré sú pripravené na prípadnú vojnu proti susednému Iraku, ak nezlikviduje svoje zbrane hromadného ničenia. Irak však tvrdí, že takéto zbrane nemá. Spoločná česko-slovenská protichemická jednotka bude hliadkovať v uliciach hlavného mesta Kuvajt, pri vojenských základniach a dôležitých objektoch ako sú ropné polia. Informoval o tom český plukovník Dušan Lupuljev. Agentúra Reuters dodáva, že Česi a Slováci sa stali chemickými expertmi počas studenej vojny.
"Našou hlavnou úlohou je zachraňovať životy a zmierniť následky možného útoky zbraňami hromadného ničenia a iných katastrof," uviedol Lupuljev a dodal, že jednotka je schopná reagovať na všetky známe chemické, biologické a nukleárne látky.
Časť spoločného bataliónu, ktorý tvorí 400 Čechov a 60 Slovákov, sa môže počas vojny presunúť do Iraku pre prípad, že by iracké jednotky zaútočili chemickými alebo biologickými zbraňami. Vozidlá tejto jednotky sú vybavené prístrojmi na zisťovanie chemických alebo biologických látok vo vzduchu. Vojaci majú špeciálne ochranné obleky, masky a respirátory a sú schopní odmoriť 1000 osôb za hodinu. To je však optimálna kapacita, ale pretože v Kuvajte platia prísne náboženské predpisy a vojaci nemôžu sprchovať naraz mužov i ženy, prípadné odmorovanie civilného obyvateľstva bude pomalšie.
Iracký líder Saddám Husajn počas vojny v Perzskom zálive v roku 1991 síce nepoužil proti spojencom chemické zbrane, ale použil ich proti kurdskej menšine na severe Iraku v 80. rokoch. Podľa Lupuljeva Saddám nemá vo svojich údajných skladoch zbraní "nič špeciálne". "Domnievame sa, že má klasické nervové plyny VX a sarin a z biologických materiálov má antrax, ricín a kiahne." Český a slovenský batalión má mandát reagovať na útok v 24 krajinách, vrátane Izraela a Turecka. Český a slovenský parlament tiež udelili bataliónu povolenie operovať v Iraku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.