Trenčín - Zrútenie časti opevnenia na Trenčianskom hrade prinútilo mesto evakuovať desiatky ľudí z okolia a stále hrozí, že múr spadne celý. Škoda je
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
zatiaľ 10 miliónov korún, tieto peniaze však Trenčín nemá.
Riaditeľka Trenčianskeho múzea Katarína Babičová hovorí, že ľudia z celého Slovenska telefonujú, ponúkajú finančnú pomoc. Ona si však myslí, že pomôcť by mal najmä štát.
Generálny riaditeľ sekcie kultúrneho dedičstva na ministerstve kultúry Martin Kováč súhlasí, že štát by mal dávať viac peňazí na obnovu kultúrnych pamiatok, ale Trenčiansky hrad je vo vlastníctve Trenčianskeho kraja. Pomoc z ministerstva teda asi nepríde.
Predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Štefan Štefanec však chce zajtra požiadať o finančnú pomoc na opravu aj premiéra Mikuláša Dzurindu.
Súčasná vláda má v programe obnovu pamiatok vrátane hradov s názvom "Obnovme si svoj dom". Slovensko malo kedysi podľa literárnych prameňov vyše 300 hradov. Dnes ich zostalo 100 a aj toto množstvo je na malom území považované za historický unikát. Veľká časť z nich ale nemá veľké vyhliadky na prežitie. Mnohé sa rozpadávajú a menia sa len na archeologické lokality, s ktorých sa zachovalo len podzemie.
"Pomoc potrebujú doslova všetky hrady. No podpora zo strany štátu je malá," hovorí Ľuboslav Škoviera z Pamiatkového úradu. Nejde len o rekonštrukciu a opravy, ale aj o údržbu, ktorá nie je lacná. "Všetky hrady by mali byť zrekonštruované, alebo aspoň zakonzervované tak, ako sa to podarilo v prípade hradu Sitno," dodáva Škoviera. Zanedbaním hradov sa stále zvyšujú náklady na budúce opravy, o stratách na kultúrnom dedičstve ani nehovoriac.
Pred dvomi rokmi podobne ako v Trenčíne nečakane padla stena na Spišskom hrade. Ani opravy neboli vždy prospešné. "Na opravu sa používal niekedy cement, ktorý ešte viac rozhlodával tie múry, ale na to sa muselo prísť," priznal Škoviera.
Zákon prikazuje starať sa o hrad vlastníkovi. Ak na to nemá, môže požiadať o pomoc ministerstvo kultúry alebo obec. Minulý rok prišli žiadosti za 600 miliónov, z fondu Pro Slovakia však dalo ministerstvo len približne 19 miliónov. „Je to veľmi malá suma na to, že na Slovensku je národných kultúrnych pamiatok viac než 12-tisíc," hovorí Kováč.
Výhodu má asi 23 hradov, ktoré sú vo vlastníctve štátu a spadajú pod správu Slovenského národného múzea. Tie štát minulý rok podporil približne miliardou. Medzi ne patrí napríklad Spišský hrad, Zvolenský, v Bojniciach, Devín, Bratislavský hrad, Červený Kameň, Krásna Hôrka.