upozornil Robertson a vyzval na pokračovanie reforiem vo vojenskej a bezpečnostnej oblasti, ako aj v boji proti korupcii.
Najmä zlyhanie pri ochrane utajovaných informácií by totiž mohlo podľa neho ohroziť našu dôveryhodnosť a tým aj ratifikačný proces. Doslova pritom povedal, že Slovensko by malo vyčistiť svoje bezpečnostné služby, pretože ochrana utajovaných skutočností je pre NATO vecou kritického významu.
Premiér Mikuláš Dzurinda ho v tejto súvislosti uistil o tom, že Slovensko je pripravené zabezpečiť ochranu utajovaných skutočností, vrátane dôveryhodných previerok ľudí, ktorí s nimi prichádzajú do kontaktu. Robertson súčasne zdôraznil, že po podpise prístupových protokolov 26. marca v Bruseli odštartuje ratifikačný proces v členských krajinách. "Bude vás sledovať 19 párov očí, ktoré budú skúmať všetky aspekty, či je Slovensko pripravené ujať sa svojich povinností a záväzkov," dodal.
Na margo boja proti korupcii generálny tajomník NATO zdôraznil, že vysporiadanie sa s týmto problémom bude sledovať vo všetkých kandidátskych krajinách. "Korupcia je ako rakovina, ktorá ničí demokratický proces a ujedá z dôvery ľudí v demokratickú vládu," dodal.
V súvislosti so súčasnou nízkou podporou Slovákov pre vstup krajiny do NATO konštatoval, že podpora verejnej mienky kolíše a je potrebné ju brať do úvahy v širších súvislostiach. Pripomenul svoje slová, adresované občanom SR ešte pred parlamentnými voľbami. "Ak sa chcete dostať do NATO, voľte strany, ktoré to podporujú," zopakoval Robertson, ktorý nepochybuje, že SR získa na budúci rok plnoprávne členstvo v aliancii. Ratifikačný proces by podľa neho nemala ovplyvniť ani iracká kríza. OSN, EÚ a NATO sa totiž zhodujú v tom, že je potrebné zbaviť režim Saddáma Husajna zbraní hromadného ničenia.
Minister zahraničných vecí Eduard Kukan odovzdal Robertsonovi list, v ktorom Slovensko prijíma pozvanie na pristúpenie k Severoatlantickej zmluve a potvrdzuje pripravenosť prevziať záväzky, vyplývajúce z členstva v NATO. Ide o formálnu procedúru a zároveň podmienku na to, aby mohli byť 26. marca v Bruseli podpísané prístupové protokoly prijímaných krajín, vrátane Slovenska. Po tomto dátume odštartuje ratifikačný proces v členských a kandidátskych krajinách tak, aby sa v máji 2004 stalo sedem nováčikov plnoprávnymi členmi NATO.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.