boli robustným impulzom, ktorý radikálne zúžil priestor na ďalšie šachovanie. Platí v plnej miere aj skorší komentár Bélu Bugára, že funkciu šéfa tajnej služby nemôže vykonávať človek bez absolútnej dôvery rozhodujúcej časti politickej scény, predovšetkým strán vládnej koalície.
Môžeme Mitrovi oprávnene zazlievať, že neodstúpil skôr, keďže atmosféra dozrievala už od prelomu januára a februára. Ťažko mu ale na strane druhej vyčítať, že hral o svoje prežitie do poslednej chvíle. Evidentne zavetril šancu v čudesnom lavírovaní premiéra Dzurindu, ktorý z jasného zámeru prepriahať urobil náhly obrat. Možno by Mitro aj vydržal ešte nejaký týždeň, či mesiac, ale menovaním Petra Tótha šéfom kontrarozviedky si sám zasadil úder z milosti. Keby toho nebolo, Robertson by sa asi neozval a bohvie aký by vzali veci ďalší priebeh. Mitro sa odísť naozaj nechystal, o čom svedčí odvolanie exeštebáka Urbana a iné vnútorné zmeny, ktoré rozbehol. Tvrdo však podcenil reakciu KDH na Petra Tótha.
Zásadným omylom by bolo myslieť si, že s novým šéfom SIS kauza tajnej služby automaticky zmizne. Je tam komplex problémov, ktoré dlhodobo strašili; predovšetkým podozrenia z biznisu s odposluchmi, ktoré smerujú jednoznačne medzi eštebákov, ešte fungujúcich v SIS. Tých by mal čakať rýchly proces - minister obrany, ešte pred oznámením Mitra, včera povedal, že "bezpečnostné zložky nie sú odkázané na ľudí spred novembra °89". To je vážna revolúcia - doteraz prežívala Pittnerova doktrína, že niektorí preverení eštebáci "odborníci" sú nenahraditeľní pre svoje skúsenosti. Delenie na zlých a dobrých eštebákov je, samozrejme, nezmyselné už dávno - jednak spravodajské technológie neuveriteľne pokročili, jednak demokracia mala trinásť rokov času na výchovu špičkových ľudí do špeciálnych služieb.
Vládne strany sa už teda nemusia na Mitrovi pohádať. Nie je jasné, ako by vyzeral večerný koaličný stôl, keby ho Mitro sám neodľahčil. Dúfajme, že hľadať nového šéfa už bude pre lídrov ľahší job. K optimizmu oprávňuje zhoda, že právo prvej nominácie patrí Dzurindovi a SDKÚ. Odpadnú teda naťahovačky - pokiaľ len premiér nepríde s úplne nevhodnou osobou.
Poznámka to nie je nenáležitá, lebo sa mu to už podarilo koncom minulého roka, keď ako nádejného nástupcu Mitra im predviedol exposlanca Braňa Oravu. Ako minimum sa dá povedať, že kandidát nevyvolal nespútané nadšenie. K lámaniu chleba však nedošlo, lebo potom zrazu Dzurinda prestal mať o výmenu v SIS záujem. My môžeme dodať, že lepšia fľaša kompótu, ako Braňo Orava. Ak už nič iného, tak tento, pôvodom bicyklista z Dzurindovho pelotónu °98, bol jeden z dvoch Palackových "bielych koňov", ktorý lietal v kauze tretieho mobilného operátora. A potom na hlavu prehral voľby o šéfa VÚC v Žiline. Ide o mimoriadne neslaný antitalent z liahne SDKÚ. Len Orava nie...
Údajne sa včera husto spomínalo najmä meno riaditeľa NBÚ Jána Mojžiša. Toto je, naopak, výrazne schopný človek, navyše so skúsenosťami zo SIS. Proti nemu hovorí jeden moment, ale zásadný - Národný bezpečnostný úrad šliape ako hodinky, je to dnes jediná inštitúcia v SR, ktorá je už úplne západná v tom zmysle, že za komunizmu nielenže neexistovala, ale - s istou nadsádzkou - neexistovali ani ľudia, ktorí tam dnes robia. NBÚ zbiera samé pochvaly z NATO i od domácich bezpečnostných analytikov - je jednoducho riziko, ak nie nezmysel zobrať šéfa z dôležitého súkolia, ktoré funguje.
Veľmi dobrý tip, ak nie vôbec najlepší, by bol Ján Langoš. Problematike preukázateľne rozumie, spomedzi všetkých verejne známych osôb, najlepšie. Aj politicky by bol priechodný u celej koalície, s výnimkou - Mikuláša Dzurindu. Ten ho neznáša - Langoša nominovala DS už do vlády °98, ale premiér si doslova vydupal miesto neho Mikloša. A kvôli tomu bol ochotný poprehadzovať všetky posty...
Je to škoda, v NATO by Langoš vyvolal priam ovácie... Eštebáci by lietali oblokom aj komínom, čistý pohľad pre bohov. Navyše, Langoš je autorom presne toho zákona o podmienkach spoľahlivosti pre prácu v tajných službách, ktorý po schválení NR SR Schuster nepodpísal a na druhýkrát už kvalifikovanú väčšinu nezískal. Keby bol dnes platný, Šimko má - viď vyššie - po problémoch. Eštebáci by už v SIS-ke ani nikde inde neboli.
Bude celkom napínavé sledovať, na kom sa dohodnú. Alebo nedohodnú... Fakt je, že koalícia rozhoduje o jednom z najzodpovednejších postov v štáte.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.