predniesla prezidentovi SR Rudolfovi Schusterovi. "Nemôžem sa pozerať na turbulencie, ktoré SIS bránia v normálnej práci," odôvodnil Mitro svoje rozhodnutie.
Svojim odchodom chce zároveň prispieť k upokojeniu situácie na politickej scéne. Riaditeľ tajnej služby v stanovisku pre TASR pripomenul, že zo svojho postu odchádza po druhý raz. V prvom prípade v roku 1995 sa podľa vlastných slov odmietol spreneveriť sám sebe. Miesto riaditeľa SIS prijal v roku 1998 s cieľom zreformovať inštitúciu, ktorú zakladal. "Som presvedčený, že sa mi to v plnej miere podarilo," dodal.
SIS je podľa Mitra v súčasnosti štandardnou spravodajskou službou demokratickej krajiny a partnerské služby z krajín Severoatlantickej aliancie spoluprácu s ňou oceňujú. "Žiaden screening už nikdy nespomenul vývoj v SIS po smutnej ére môjho predchodcu ako problémový prvok Slovenska," povedal Mitro. Šéf SIS je rád, že Slovensko po voľbách v roku 2002 opäť vedie garnitúra, "ktorá smeruje krajinu do spoločenstva vyspelých štátov". To, že "nesedí napríklad obchodníkom so zbraňami", je Mitrovi podľa jeho slov jasné už dávno. "To, že som nezapasoval niektorým vládnym politikom, tiež beriem ako normálny jav. Mrzí ma však, že keď už sa proti mne nedalo nič nájsť, určité kruhy v pozadí použili lži, ktoré podsunuli verejnosti," uviedol.
Ako ďalší dôvod pre jeho odchod označil skutočnosť, že Slovensko sa ani po skúsenostiach zo zahraničia nedokázalo vyhnúť sporom bezpečnostných zložiek.
MEDZITITUL: Schuster: Budem to akceptovať
Ak vláda SR predloží návrh na odvolanie riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Mitra, prezident SR Rudolf Schuster ho bude akceptovať a šéfa tajnej služby odvolá. TASR o tom informoval hovorca hlavy štátu Ján Füle. Spresnil, že Mitro včera popoludní navštívil prezidenta Schustera a informoval ho, že zamýšľa požiadať o uvoľnenie z funkcie. Dodal, že prezident sa bude riadiť podľa rozhodnutia vlády. Na otázku, či bol prezident spokojný s Mitrovým pôsobením vo vedení SIS Füle odpovedal, že "to nie je o spokojnosti, ale o politickej situácii, ktorá tu je". Podľa zákona o SIS šéfa tajnej služby vymenúva a odvoláva hlava štátu na návrh vlády.
Premiér Mikuláš Dzurinda sa zatiaľ nebude vyjadrovať k včerajšej žiadosti Vladimíra Mitra o uvoľnenie z funkcie riaditeľa Slovenskej informačnej služby. Dzurinda včera uviedol, že o situácii a prípadnom nástupcovi na Mitrovom poste bude hovoriť po rokovaní Koaličnej rady (bola včera večer).
Rozhodnutie riaditeľa SIS V. Mitra abdikovať na svoju funkciu vzal predseda kresťanských demokratov Pavol Hrušovský na vedomie. Dúfa, že vláda po dohode koaličných strán čo najskôr navrhne prezidentovi vymenovať jeho nástupcu a jeho prvým krokom bude odvolanie riaditeľa kontrarozviedky Petra Tótha. "KDH urobí všetko preto, aby na čele SIS stál bezúhonný profesionál, dôveryhodný pre domáce aj zahraničné inštitúcie," konštatoval Hrušovský.
Novým riaditeľom Slovenskej informačnej služby (SIS) by mohol byť podľa predsedu poslaneckého klubu ANO Ľubomír Lintnera súčasný šéf Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) Ján Mojžiš. "Bol by to dobrý tip," povedal Lintner s tým, že Mojžiš pozná prácu v tajných službách a NBÚ má vysoký kredit v centrále NATO. Súčasne však zdôraznil, že ide o jeho osobný názor, ktorý s nikým nekonzultoval. Potvrdil, že ANO nepredloží vlastného kandidáta na post riaditeľa SIS. Mitrovho nástupcu by mala podľa neho navrhnúť SDKÚ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.