fungovať. Ako uviedol na včerajšej tlačovej besede jeho predseda Ján Mazák (na snímke), nevybavených ostáva len 528.
Napriek tomu hrozba prieťahov v konaní ústavného súdu je naďalej aktuálna. Vyplýva z obrovského nárastu agendy od minulého roku, keď ústavný súd začal uplatňovať nové právomoci, riešiť ústavné sťažnosti občanov a rozhodovať o poskytovaní primeraného finančného zadosťučinenia. V porovnaní s rokom 2001 vlani zaznamenali na ústavnom súde nárast podaní o 300 percent.
"Od začiatku tohto roka do 10. marca prišlo na ústavný súd 550 vecí, čo predstavuje celoročnú agendu v roku 1999. Na základe sťažností občanov sme priznali primerané finančné zadosťučinenie v celkovej výške 1,9 milióna korún," uviedol Mazák.
Ako povedal, napriek enormnému rastu podaní dokážu štyri senáty aj v najkomplikovanejších kauzách rozhodnúť do dvoch rokov. Podľa Mazáka konanie na ústavnom súde urýchlilo a zefektívnilo nielen rozšírenie počtu sudcov, ale aj trinásti noví interní poradcovia a ďalší externí spolupracovníci. "Štrasburg zatiaľ nemá na nás sťažnosť. A keby aj prišla, do konca môjho funkčného obdobia v januári 2007 o nej určite nerozhodne," dodal s úsmevom.
Podľa jeho vyjadrenia Ústavný súd SR sa za desať rokov existencie etabloval ako ochranca ústavnosti, základných ľudských práv a slobôd. Mazák vidí aj výrazný kvalitatívny posun v právnom vedomí občanov, ktorí sa obracajú na ústavný súd. "Musím s potešením konštatovať, že stratili pocit bezmocnosti pred orgánmi verejnej moci. Uvedomujú si, že sloboda, rovnosť pred zákonom a právom sú hodnoty, ktoré tvoria základ plnohodnotného života."
Na našu otázku, ako hodnotí právne vedomie zákonodarcov, odpovedal: "Často je právne vedomie tvorcov zákonov prešpikované rýdzo politickými záujmami. Odporúčal by som politikom, aby na návrhoch zákonov a noviel nechali pracovať profesionálov. Keď už niekto predsa len artikuluje politický záujem, mal by ho odovzdať legislatívcom a tí by mali pripraviť ´software´. Doň sa už nedá ľubovoľne vstupovať. Napríklad zákon o slobodnom prístupe k informáciám by nikdy neuzrel svetlo sveta, keby legislatívci mali naozaj vychytať všetky jeho chyby a nedostatky. Ale povedalo sa: Je to tak dôležitý zákon, že ho treba uviesť do života. Aj za tú cenu, že prax bude musieť korigovať nedostatky, ktoré v ňom evidentne sú a ktoré, podľa môjho vkusu, ešte stále bránia človeku získavať, vyhľadávať a prijímať informácie bez obštrukcií. Som presvedčený, že legislatívu treba zbaviť politických nánosov."
Pri príležitosti 10. výročia Ústavného súdu SR sa uskutoční v piatok tohto týždňa v historickej budove Divadla J. Borodáča v Košiciach slávnostné zasadnutie. Výročie bude pripomínať pamätná medaila, ale aj obálka s príležitostnými známkami a pečiatkou.
Desať rokov Ústavného súdu SR
Ústavný súd Slovenskej republiky bol zriadený Ústavným zákonom č. 460/1992 Zbierky zákonov ako nezávislý súdny orgán ochrany ústavnosti k 21. januáru 1993. Podľa jeho terajšieho predsedu Jána Mazáka oslavy 10. výročia sa však viažu k 17. marcu 1993.
"Je v tom určitá symbolika. Aj v Ústavnom zákone číslo 100 z roku 1960, v Ústave Československej socialistickej republiky, bola zakotvená existencia Ústavného súdu ČSSR. Boli teda vytvorené všetky ústavné a zákonné predpoklady, ale svoju činnosť nikdy nezačal. Nepovažujem teda za vhodné oslavovať zriadenie ústavného súdu, jeho formálne ustanovenie. Skôr je dôležité pripomenúť si dátum, keď začal fungovať, konať, rozhodovať, prijímať nálezy a uznesenia. A to bolo 17. marca 1993."
Podľa jeho vyjadrenia celá história bývalého Československa bola poznamenaná neochotou etablovať ústavný súd ako strážcu ústavnosti. V roku 1920 bol prijatý zákon číslo 162, ktorým bol zriadený Ústavný súd ČSR, mal piatich členov, ale nikdy nezačal činnosť. "Doteraz sa nám Rakúšania vysmievajú. Ich ústavný súd vznikol o päť mesiacov neskôr a funguje 83 rokov. Z tohto pohľadu najvýznamnejším úspechom Ústavného súdu Slovenskej republiky je, že existuje, rozhoduje, chráni základné práva, slobody a ústavnosť. V historickom kontexte je to jedinečný úspech. Keby to záviselo na politikoch, nie som si istý, či by aj teraz existoval. Našťastie, spoločenská objednávka bola po roku 1989 veľmi silná. Právny štát bez ústavného súdu sa dnes dá len ťažko predstaviť," uviedol Mazák.
(sen)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.