amerických činiteľov presvedčivým dôkazom o nespolupráci Iraku s OSN. Odzbrojovacie tímy však ešte musia podľa Blixa určiť, či ide o nelegálny stroj.
Blix po skončení neverejného zasadania Bezpečnostnej rady OSN uviedol, že je nutné zistiť, či lietadlo má nepovolený dolet 150 kilometrov, alebo či je spojené s biologickými a chemickými zbraňami. Zatiaľ podľa Blixa nepredstavuje ten hľadaný presvedčivý dôkaz, ktorý by váhajúce krajiny primäl hlasovať za americko-britskú rezolúciu oprávňujúcu požitie sily voči Iraku.
Washington a Londýn získali viac času na prepracovanie návrhu rezolúcie, s ktorým by nerozhodnuté krajiny súhlasili. Hlasovanie sa očakáva ešte tento týždeň.
Britský veľvyslanec Jeremy Greenstock navrhol na neverejnom zasadaní dvojfázový prístup, v rámci ktorého by iracký prezident Saddám Husajn dostal desať dní na prijatie "strategického rozhodnutia" odzbrojiť. Potom by nasledovala krátka kontrola zo strany inšpektorov a prípadné rozhodnutie o použití sily.
Minulý týždeň došlo k predloženiu kompromisného návrhu so stanovením 17. marca ako konečného termínu pre Irak, aby sa úplne zbavil zbraní hromadného ničenia, alebo čelil vojne. Francúzsko a Rusko ale medzitým oznámili, že rezolúciu budú aj tak vetovať.
Americký veľvyslanec v OSN John Negroponte vyhlásil, že iracké bezposádkové lietadlo schopné niesť chemické a biologické zbrane vyvoláva "veľké znepokojenie". Podľa neho má iracká vláda možnosť, vzhľadom na skúšky lietadla v minulosti, vyslať ho na misiu až do vzdialenosti 500 kilometrov. Negroponte pripomenul, že Irak nezahrnul lietadlo do svojej decembrovej správy vyžiadanej rezolúciou 1 441. Americký veľvyslanec smeroval kritiku na Irak a nie na šéfa inšpektorov Hansa Blixa, ktorý údajne tento fakt zatajil vo svojej piatkovej správe pred členmi Bezpečnostnej rady OSN.
Podľa Washingtonu a Londýna, ktorí vyzývajú na použitie sily na odzbrojenie Iraku, by mohlo byť toto bezpilotné lietadlo rozhodujúcim dôkazom pre krajiny váhajúce s podporou vojny proti Iraku. Šéf inšpektorov v ústnej správe prednesenej pred BR o bezposádkovom lietadle nehovoril. Jeho existencia bola odhalená len v odtajnenej 173-stránkovej písomnej správe, ktorú inšpektori rozdali na konci stretnutia. Britská tlač tento krok hodnotila ako snahu Blixa o zatajenie informácie, "aby sa vyhol rozpútaniu vojny".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.