možností, ktoré mu prichystala kancelária Pražského hradu. Klaus má ako hlava štátu nárok na reprezentačné bývanie, zatiaľ si však nedokázal vybrať.
"Pre pána prezidenta máme pripravených niekoľko variantov," potvrdil Martin Krafl, ktorý je poverený riadením tlačového odboru prezidentskej kancelárie. Nový prezident sa sťahovaniu nebráni. Pred časom ako jeden z argumentov uviedol prítomnosť ochranky, ktorá by znepríjemňovala jeho susedom život. Hľadanie vhodného miesta pre nový prezidentský pár ale zatiaľ neprinieslo úspech.
Pozornosť Klausa a ľudí z najužšieho tímu prezidenta je podľa niektorých správ sústredená na štátny zámok v Lánoch vzdialený asi 30 kilometrov západne od Prahy. Zámok z roku 1392 patril rôznym šľachtickým rodom i cisárovi Rudolfovi II., veľa času v ňom trávil prvý prezident Tomáš G. Masaryk a v obľube ho ako letné sídlo mal aj prezident Václav Havel. Lány prešli poslednou prestavbou na začiatku 20. rokov minulého storočia a dodnes sú udržiavané v perfektnom stave. Prezident Klaus v sprievode manželky Lívie a kancelára Jiřího Weigla navštívil Lány počas uplynulého víkendu a zisťoval, aké sú tam možnosti pre činnosť prezidentského úradu.
Nový český prezident nechce bývať priamo na Hrade, kde sú na každom poschodí k dispozícii luxusné apartmány. "Tie sú - samozrejme - pripravené," potvrdil Krafl. Apartmány občas využívajú niektoré zahraničné štátne návštevy. V jednom z takýchto šesťizbových apartmánov istú dobu počas minulej vojny v Perzskom zálive z bezpečnostných dôvodov býval i Klausov predchodca Václav Havel.
Klaus odmietol aj možnosť nasťahovať sa do vily v areáli Pražského hradu. Rezidencia v Kráľovskej záhrade Pražského hradu, v ktorej Havel býval v rokoch 1993-94, totiž podľa Klausa vyžaduje rozsiahlu rekonštrukciu. Klaus sa ešte pred inauguráciou nestotožnil s výrokmi predstaviteľov prezidentskej kancelárie, že by stačili menšie úpravy a po návšteve tzv. domčeka povedal, že rezidencia je zdevastovaná a on je jej stavom šokovaný. Vilka je podľa jeho slov v takom stave, ako by sa o ňu roky staralo JRD. So stavebnými úpravami sa začalo ešte pred zvolením Václava Klausa a podľa šéfa tlačového odboru prezidentskej kancelárie mali trvať niekoľko mesiacov. Náklady na rekonštrukciu boli stanovené až na 30 miliónov Kč. V prípade rozsiahlejších úprav je otázkou doba trvania prác a výška nákladov. Na rozdiel od niektorých kusov nábytku, ktoré si Havel pri odchode z Hradu odniesol ako svoj majetok, zo záhradnej vily inventár nesťahoval. Scéna s vytrhanými kobercami a chýbajúcimi parketami, ktorú Klaus vo vile uvidel, nebola dôsledkom chátrania či zlej starostlivosti, ale svedectvom prípravy na rekonštrukciu objektu. Tzv. domček nie je žiadnou ministavbou a v porovnaní s Klausovým bytom 3+1 ide skutočne o honosnú vilu s vyše tuctom izieb. "Na dolnom poschodí vily je zelený salón, jedáleň a hudobný salón. Havlovci bývali na 1. poschodí rezidencie, kde sú dve spálne, dve haly, knižnica a kuchynka s príslušenstvom," povedal Martin Krafl. Rezidencia má v podkroví navyše dve izby pre hostí, na prízemí je aj kinosála, vo vilke nechýba ani sauna a bazén.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.