internetových portálov EK sa objavil skoro výhražný článok, že politická generalita štátu na referendum zvysoka kašle. A preto "delegácia EÚ musí robiť všetko samostatne" (ešteže sme si nevšimli). A jedna hus zo spravodajskej televízie k tomu významne dodáva, že kampaň bratislavskej expozitúry EK za 1 milón Sk bude aspoň taká dobrá, ako vládna za 50 mil.
Odhliadnuc od podozrenia, že euroúradník-žalobaba si chce v Bruseli šplhnúť, faktom je, že na Slovensku nič podobné kampani necítiť. Na rozdiel od všetkých susedov, kde euroinzercia v médiách tečie prúdom a rozumbradovia vysvetľujú, prečo je dôležité zakrivenie uhoriek a prečo musia mať prasatá v chlieve aj loptu (to nie je sranda, ale nový predpis EK). Omeškaná na Slovensku však nie je kampaň, ale práve tieto sťažnosti: Ozvať sa mali vtedy, keď slovenská vláda schválila na euromarketingové aktivity 50 mil. Sk, čo je presne päťkrát menej, než suma česká alebo maďarská. Takú ľahkú pravdu, že za menej peňazí zvykne byť menej muziky, poznáme aj na východ od Bruselu.
Keďže v pondelok sa ku kritikom jemne pripojil aj Ján Figeľ a v utorok Eduard Kukan, dnes bude nad eurokampaňou dumať ministerská rada. Pál Csáky, ktorý je koordinátorom, nerozumie prečo. Podľa neho beží všetko podľa harmonogramu. My nevieme posúdiť, ale naozaj to tak vyzerá: Prebiehajú verejné súťaže - na regionálne i celoštátne projekty. Nakladá sa s nimi pomaly a opatrne. Nie z plezíru, ale preto, lebo na Slovensku je už taká atmosféra, že za každým rohom vidíme úplatok. Nie bezdôvodne, ale potom si nesťažujme na rýchlosť, všakáno. Herný plán, podľa ktorého kampaň naostro prepukne niekedy okolo 25. apríla, predsa schvaľovala vláda. Resp. zmiešaná komisia vlády a NR SR, v ktorej sú zastúpené všetky politické strany. O čom je vlastne táto panika? Možno sa vyľakali, že kým u Maďarov, Čechov a Poliakov už téma jasne dominuje, my máme "ticho po pešine". Máme ale aj odlišnú stratégiu - ešte raz - schválenú vládou. Teraz nehovoríme, či dobrú alebo zlú, ale inú.
Keďže v EK sa "obávajú neplatnosti referenda, ktorú môže spôsobiť nízka účasť", upokojme ich právnym názorom Petra Kresáka: "Dôsledky referenda nie sú definované v Ústave a ani v zákone o vykonaní referenda AKO PRÁVNE NÁSLEDKY. Ústava iba hovorí, že sa výsledky referenda zverejňujú ako zákon. To znamená, že sa budú publikovať v Zbierke zákonov, ale nemožno im priznať inú formu, ako iba POLITICKÉHO ODPORÚČANIA."
Takže maximum, čo z neplatného referenda hrozí, je hanba (aj to je vec názoru). Nič viac - ak účasť nedosiahne 50%, o vstupe do EÚ rozhodne NR SR. A základný signál o tom, že väčšina občanov je za integráciu do EÚ, nemôže akokoľvek nízka účasť spochybniť: prieskumy sa pravidelne strafujú do intervalu 70-80% priaznivcov vstupu.
Summa summarum - dokopy o nič nejde. Referendum o EÚ je politickou demonštráciou, na ktorú je zbytočné obetovať ešte aj tých 50 mil. Sk. Ide o hru politikov, ktorí sa takto snažia zvečniť svoje roly pre históriu. Ak má platiť, čo hovoria, teda že referendum o EÚ je potrebné preto, lebo sa vzdávame časti suverenity, tak potom nech dajú do ústavy referendum rozhodovacie, a nie konzultatívne. Aby sme občania aj o niečom rozhodovali. Alebo chcú povedať, že ak bude neplatné, do EÚ nevstúpime?
Vôbec nie mimochodom: Medzivládna konferencia EÚ, pravdepodobne koncom roka, bude prijímať rozhodnutia, ktoré zásadne zmenia súčasnú podobu EÚ. Nemáme dnes poňatia, či za účasti reprezentácií kandidátskych štátov, alebo bez nich. Takisto netušíme, či výsledkom konferencie bude federácia, alebo nejaká voľná medzivládna únia, či bude európsky prezident, alebo iná štruktúra (nemecko-francúzsky "dvojhlavý" návrh). Nevieme nič, lebo nevedia ani Chirac so Schröderom a ďalší. Naše májové referendum bude streľbou na pohyblivý terč, ktorý nevieme, v akom tvare sa ustáli.
Napokon, ale nie v poslednom rade: Kampaň o EÚ tu beží nepretržite, len vždy v inej choreografii. Pred voľbami bola kampaň o tom, že ako máme správne voliť, keď chceme vstúpiť do EÚ. Pred summitom v Nice sa kampaňovalo na témy kvóty, prasatá, izoglukóza, priame a nepriame platby a pod. Pred mesiacom vyvolal eurokampaň zadarmo Chirac - poučili sme sa dačo o demokracii.
Teraz bude kampaň, že nie je kampaň. Aj s veľkým mediálnym útokom na Csákyho. Zachovajme pokoj, nič sa nedeje. Do EÚ už vstúpime, ešte aj keby sme nechceli. Ale chceme - kde je problém? Dá sa súhlasiť s kritikmi, že v súvislosti s EÚ sa nehovorí o tých najpodstatnejších veciach. Azda ale nechcú povedať, že deficit základných informácií pokryjú marketingové akcie agentúr, propagujúcich bežne mydlo, vložky a plienky?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.