odborármi, upravených je podľa ministra sociálnych vecí Ľudovíta Kaníka len pár slov.
Sú to slová o zákaze diskriminácie zamestnancov na základe sexuálnej orientácie. Ak by zákaz platil, zamestnávateľ by nemohol robiť zamestnancovi problémy napríklad preto, že je homosexuál. "Na základe zásadnej pripomienky, ktorá vzišla z koaličnej rady a ktorá pochádza od KDH, sme vypustili túto otázku," povedal Ľudovít Kaník.
Podpredseda vlády Pál Csáky sa ešte pokúšal na včerajšom rokovaní vlády vsunúť vetu o zákaze diskriminácie, ale nepochodil. Napriek tomu Ľudovít Kaník nepovažuje túto vetu za kľúčový problém Zákonníka práce.
Antidiskriminačné opatrenia žiada aj Európska únia a Slovensko sa zaviazalo, že ich bude uplatňovať. "To majú riešiť zákony, ktoré sa špecializujú na antidiskrimináciu. Hlavná náplň Zákonníka práce je v niečom inom. A niektoré veci si možno žiadajú, aby na ne dozrel čas," povedal Kaník.
Najväčšie výhrady k novele Zákonníka práce mali odborári a pred časom vyhlásili aj krízový stav s hrozbou štrajku a protestov. Po dlhých týždňoch rokovaní sa nakoniec s vládou dohodli.
Odborári ešte v pondelok rokovali so zamestnávateľmi a ich vzájomnú dohodu včera vláda zapracovala. "Najskôr musíme vidieť, čo vláda schválila. Oficiálny dokument z vlády ešte len dostaneme, zatiaľ nemáme informácie, či vláda niečo menila, alebo nie," reagoval včera prezident Konfederácie odborových zväzov Ivan Saktor na otázku, či krízový stav odvolajú.
O novele bude rokovať v apríli parlament. Ak sa ju v parlamente podarí presadiť v relatívne slušnom čase, mohol by nový Zákonník práce začať platiť už od júla. Ľudovít Kaník je s jeho súčasnou podobou spokojný, tvrdí, že pomôže k poklesu miery nezamestnanosti. "Neexistuje reálny dôvod na to, aby boli odborári nespokojní," povedal Kaník.
Richard FILIPKO
!!!RÁMČEK!!!
Čo je v zákonníku
- Zamestnávatelia budú uvoľňovať odborárov na výkon odborárskej funkcie a keď vo funkcii skončia, budú sa môcť vrátiť na pôvodné pracovisko.
- Povolené nadčasy by sa mali zvýšiť zo 150 hodín ročne na 250 hodín ročne podľa dohody zamestnanca so zamestnávateľom.
- Vypúšťajú sa dohody o pracovnej činnosti a brigádnickej práci študentov, ktoré nahradí pracovný pomer na skrátený pracovný čas (do dvadsať hodín týždenne). Zamestnávatelia budú musieť za týchto zamestnancov platiť odvody do poisťovní.
- Skúšobná lehota ostáva tri mesiace, výpovedná lehota je dva mesiace. Ak zamestnanec odpracuje v podniku viac ako päť rokov, výpovedná lehota môže byť tri mesiace.
- Zamestnávať sa vzájomne budú môcť aj manželia.
- Zjednoduší sa možnosť dať výpoveď zamestnancovi, ktorý si neplní povinnosti.
- V podniku budú môcť byť naraz aj zamestnanecké rady a odborové organizácie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.