pripravený premiérom Mikulášom Dzurindom, ktorý ho predložil na základe utorkovej Mitrovej žiadosti o uvoľnenie z funkcie. Prezident SR Rudolf Schuster už prostredníctvom svojho hovorcu Jána Füleho avizoval, že ak vláda takýto návrh predloží, je pripravený Mitra z funkcie odvolať. Podľa zákona o SIS vymenúva a odvoláva riaditeľa tajnej služby prezident na návrh vlády.
Minister zahraničných vecí Eduard Kukan je presvedčený, že Mitrov odchod nesúvisí s návštevou generálneho tajomníka NATO Georgea Robertsona na Slovensku. Robertson v pondelok varoval, že zlyhanie pri ochrane utajovaných informácií by mohlo ohroziť našu dôveryhodnosť, a tým aj ratifikačný proces. Doslova pritom povedal, že Slovensko by malo vyčistiť svoje bezpečnostné služby, pretože ochrana utajovaných skutočností je pre NATO vecou kritického významu.
Kukan, ktorý sa zúčastnil spoločných rozhovorov s lordom Robertsonom povedal, že generálny tajomník NATO hovoril o potrebe zlepšenia ochrany utajovaných skutočností a riešení niektorých personálnych otázkach vo vojenských štruktúrach. "Nemal som dojem, že hovorí o funkcii riaditeľa SIS. Hovoril o obsadení niektorých našich miest v Stálej misii v Bruseli," dodal Kukan.
Šéf rezortu slovenskej diplomacie nemá zatiaľ informácie o tom, že premiér Mikuláš Dzurinda vybral kandidáta na post nového riaditeľa tajnej služby. Zároveň si nemyslí, že je potrebné ponáhľať sa s Mitrovým nástupcom, pretože SIS má štatutárneho zástupcu, ktorý môže zabezpečovať riadny chod tejto inštitúcie. "Niet dôvodu na to, aby sa nejakým prehnane rýchlym spôsobom prijalo takéto závažné personálne rozhodnutie," zdôraznil.
Kukan sa zároveň nedomnieva, že personálna výmena na poste šéfa SIS môže ohroziť imidž Slovenska.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.