ultimátum pre Irak na vyhovenie požiadavkám o odzbrojení. Návrh, ktorý predniesol kanadský veľvyslanec pri OSN Paul Heinbecker po revízii predchádzajúceho návrhu, by v prípade schválenia poskytol Iraku viac času na splnenie požiadaviek OSN. "Veríme, že BR OSN by mala Iraku stanoviť trojtýždňové ultimátum, aby mohol definitívne demonštrovať, že dodržiava tieto požiadavky a aktívne spolupracuje na efektívnom, skutočnom odzbrojení," povedal Heinbecker vo voľnej diskusii na pôde BR OSN. Spoločný návrh textu rezolúcie USA, Británie a Španielska stanovuje za ultimátum 17. marec.
Presný dátum, keď USA, Británia a Španielsko dajú v Bezpečnostnej rade OSN tento týždeň na hlasovanie novú rezolúciu, otvárajúcu cestu pre vojenský útok na Irak, zatiaľ nie je stanovený. Povedala to včera v Paríži španielska ministerka zahraničných vecí Ana de Palacio, ktorá vyjadrila nádej, že dôjde k mierovému odzbrojeniu Iraku. De Palacio uviedla, že cieľom novej rezolúcie je potvrdiť platnosť novembrovej rezolúcie OSN, ktorá pohrozila Iraku "vážnymi následkami", ak plne neodzbrojí.
Oprávnenosť útoku na Irak bez podpory OSN by bola spochybnená, zopakoval včera svoje varovanie generálny tajomník OSN Kofi Annan. Annan napísal pre francúzsky denník Le Monde, že operácia proti Bagdadu bez súhlasu ostatných členov Bezpečnostnej rady OSN by znamenala nedostatok politickej podpory, čo by ohrozilo povojnovú fázu riešenia irackej otázky.
Európska komisia včera vyhlásila, že EÚ nemusí byť ochotná financovať rekonštrukciu Iraku v prípade, že Spojené štáty začnú vojnu bez mandátu OSN.
Európsky komisár pre vonkajšie vzťahy Chris Patten pred Európskym parlamentom povedal, že spustenie vojenskej akcie bez riadnej podpory OSN by spôsobilo obrovské škody Spojeným národom, NATO a transatlantickým vzťahom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.