a Fonde národného majetku v čase účasti jeho strany vo vláde.
Privatizácia bola podľa Ľuptáka po vstupe ZRS do vysokej politiky "oveľa spravodlivejšia a čestnejšia" ako v tzv. prvej vlne. Odôvodnil to okrem iného presadením požiadavky "robotníkov", aby v privatizácii boli preferované zamestnanecké akciové spoločnosti. On osobne sa vraj privatizačné rozhodnutia nikdy nesnažil ovplyvňovať, pretože to bolo v kompetencii FNM.
Vyjadril sa aj o vtedajšom pôsobení ministra privatizácie Petra Bisáka a prezidenta FNM Štefana Gavorníka, ktorí boli do funkcií nominovaní ZRS a dnes sú obvinení z korupcie. S ich prácou je Ľupták spokojný. Odmietol, že by dôvodom následného vylúčenia Štefana Gavorníka zo ZRS bolo jeho angažovanie sa v privatizácii. Svoje tvrdenie z prípravného konania, že Gavorník "zrejme hral nečistú hru na FNM", odôvodnil Ľupták indíciami a podozreniami "niektorých členov strany". Konkrétne dôkazy o nečistej hre Štefana Gavorníka predseda ZRS nemal a nemá.
O privatizačnom procese počas svojho pôsobenia na ministerstve sa vyjadril aj obvinený Peter Bisák. Povedal, že rozhodnutia privatizačnej komisie menil najmä v závere funkčného obdobia, keď bol lobing zo strany HZDS neúnosný. Týkalo sa to údajne najmä privatizácie zdravotníckych zariadení.
Peter Bisák je spolu so Štefanom Gavorníkom obvinený z toho, že za privatizáciu štátneho podniku Elektrosystémy Bratislava zinkasovali po dva milióny korún. Exprezident Prezídia FNM mal podľa obžaloby počas výkonu funkcie tiež prijať v súvislosti s privatizáciou Slovenských magnezitových závodov Hačava úplatok 15 miliónov korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.