je asi najdôležitejšia novela Občianskeho súdneho poriadku. Jej cieľom je zrýchliť občianske súdne konania.
Dosiahnuť to má predovšetkým obmedzením možnosti vzniesť námietku zaujatosti proti sudcom. Predstavitelia ministerstva tvrdia, že práve tu dochádza zo strany najmä odporcov k obštrukciám s cieľom vyhnúť sa rozhodnutiu súdu. "Na základe opakovaných, rovnakých, účelovo znášaných námietok sa jednoducho nedopracujeme k rozhodnutiu súdu, ani keby sme veľmi chceli," povedala Jana Prístavková z ministerstva.
Prijatím novely by sa skrátili aj niektoré lehoty, napríklad pri vydávaní predbežných opatrení v prípadoch domáceho násilia alebo v prípadoch, keď je ohrozený život či výchova detí.
Mali by sa upraviť aj vzory súdnych podaní. Ministerstvo sa tak chce vyhnúť tomu, že podania budú mať nedostatky, tak ako je to teraz bežné.
Novelizovať sa majú aj takzvané sudcovské zákony. Sprísnia disciplinárne tresty pre sudcov a ráta sa aj s prijatím zásady nulovej tolerancie v právnických povolaniach. Vykonávať ich už nebudú môcť osoby, ktoré boli odsúdené za úmyselný trestný čin a to ani vtedy, keď im bol trest zahladený.
Do pripomienkového konania išiel aj návrh novely zákona o Súdnej rade. "Do určitej miery vykonáva nález Ústavného súdu," hovorí minister Daniel Lipšic. Novela upravuje spôsob voľby predsedu a podpredsedu Najvyššieho súdu. V tomto procese odhalil Ústavný súd niekoľko nedostatkov. Lipšic by privítal, keby sa s voľbami predsedu Najvyššieho súdu počkalo až do prijatia zákona.
Opätovne sa otvorila aj otázka možného zlúčenia Slovenskej advokátskej komory a Komory komerčných právnikov. Pripravovaná legislatíva ju umožňuje.
Lipšic tvrdí, že predkladané zákony sa môžu do parlamentu dostať už počas májovej schôdze.
Autor: rp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.