priznania. Vyplýva to z návrhu zákona o konflikte záujmov, ktorý by mal minister spravodlivosti Daniel Lipšic predstaviť budúci týždeň.
"Korupcia na úrovni samosprávy je často obrátenou mincou decentralizácie," myslí si spoluautor návrhu, právnik Aliancie-Stop konfliktu záujmov Vladimír Pirošík. Obecní poslanci by zároveň nemohli byť členmi orgánov obchodných spoločností so 100-percentným podielom obce, čo je v súčasnosti možné a podľa Pirošíka je "dobrým" zvykom.
Iný člen pracovnej komisie, ktorá návrh pripravuje, Roman Vavrík z SDKÚ, namieta, že v mnohých obciach je problém nájsť vhodných kandidátov do zastupiteľstva, nie ešte do orgánu spoločnosti. "Nevidím problém, prečo by poslanci nemohli sedieť v dozorných radách," hovorí.
Do návrhu zákona sa podľa Pirošíka dostalo aj ustanovenie, podľa ktorého hrozí poslancovi Národnej rady, ak sa dostane do konfliktu záujmov, zánik mandátu. "Dodnes trestom pre poslancov bolo, že sa to zverejní," hovorí. Druhou alternatívou je pokuta, ktorá sa môže vyšplhať až na 5 miliónov korún.
Podľa Pirošíka však budú pokusy o oslabenie návrhu v tejto podobe. "Je veľký predpoklad, že napríklad pokuty sa, predpokladám, takou salámovou metódou skresajú až na nejakú smiešnu cifru." K pochybnostiam ho vedie aj to, že do pripomienkového konania pôjdu dve verzie návrhu zákona. Jedna s komunálnymi a regionálnymi politikmi ráta, druhá nie, čo podľa neho nie je dobré. "Je to skvelá cesta na to, ako sa jedna verzia môže stratiť," myslí si.
Pirošík pokladá návrh zákona v tejto podobe za "to najlepšie, čo kedy bolo v tejto téme na stole". Nič podľa neho nebráni, aby "pri troške politickej priechodnosti" zákon nadobudol účinnosť 1. januára budúceho roka.
Autor: joč
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.