pripisovaná zodpovednosť za vraždu. Včera to vyhlásil srbský vicepremiér Žarko Korač s tým, honba za ďalšími pokračuje. Podľa Korača "napriek niekoľkým zatknutiam, mnohí z podozrivých sa stále skrývajú a stiahli sa do podzemia".
Srbský kabinet v stredu neskoro večer zo zorganizovania atentátu obvinil Milorada "Legiju" Lukoviča - bývalého vodcu špeciálnej policajnej jednotky Červené barety, ktoré bojovali v balkánskych vojnách - a mafiánsku skupinu známu ako "Zemunský klan", pomenovanú po predmestí Belehradu. Úrady zároveň vydali zoznamy asi dvoch desiatok osôb. Na zozname je aj Dejan Milenkovič, ktorého polícia obvinila z toho, že minulý mesiac sa pokúsil Djindjiča zabiť nákladným autom, ktoré z protismeru náhle vybočilo do premiérovej kolóny smerujúcej na letisko. Korač - ktorý vraždu označil za "vyhlásenie vojny" proti štátu - žiadneho zo zatknutých neidentifikoval, potvrdil však, že Lukovič medzi nimi nie je.
Okrem trojdňového štátneho smútku s prvou minútou včerajška začal v Srbsku platiť výnimočný stav, ktorý obmedzuje niektoré občianske slobody. Najvyššia rada obrany štátu zvýšila úroveň bojovej pripravenosti a nariadila armáde, aby pomáhala polícii pri pátraní po vrahoch. Polícia po celom Belehrade vytvorila kontrolné stanovištia, kde príslušníci bezpečnostných síl vyzbrojení samopalmi prehľadávajú autá a kontrolujú vodičov. Kontrolné body vytvorili aj na hlavných cestách v okolí metropoly. V skorých ranných hodinách policajný vrtuľník krúžil nad okrajovou štvrťou Rakovica. Zavraždenie Djindjiča vyvolalo obavy, že nestála balkánska krajina by mohla v rámci možného mocenského boja upadnúť do násilností.
Demokratická strana Srbska (DSS) juhoslovanského exprezidenta a Djindjičovho politického rivala Vojislava Koštunicu kritizovala kabinet za vyhlásenie výnimočného stavu ako "extrémne a potenciálne hazardné opatrenie", ktoré prispeje ku "klíme strachu a nedôvery". Podľa DSS mali úrady radšej vyzvať všetky politické strany na vytvorenie "prechodnej vlády".
Korač včera vyhlásil že vládna koalícia DOS neprijme návrh DSS na vytvorenie dočasnej "koncentrovanej" vlády, ktorá by mala prekonať kritickú situáciu. "Nemyslím si, že DOS to akceptuje," reagoval Korač, ktorý návrh označil za "zmierlivý, ale ťažko uskutočniteľný". Argumentoval, že srbská politická scéna sa vykryštalizovala už tým, že reformné sily sa ocitli na jednej strane. Korač uviedol, že v rámci DOS sa dosiahla dohoda o pokračovaní súčasnej srbskej vlády. Bez uvedenia podrobností dodal, že "všetky významné inštitucionálne rozhodnutia" budú urobené a oznámené niekedy medzi nedeľou a stredou.
Podľa ústavy musí Djindjičovho nástupcu nominovať úradujúca prezidentka Nataša Mičičová. O návrhu bude následne hlasovať srbský parlament. Informácie o Djindjičovom pohrebe zatiaľ nie sú známe. Včera sa v Belehrade uskutočnil spomienkový obrad, na ktorý pricestovali aj zástupcovia Európskej únie, Chris Patten a Javier Solana.
Srbský parlament sa včera zišiel na mimoriadnom zasadaní. Stretnutie v prísne stráženej parlamentnej budove v centre Belehradu sa začalo bez účasti poslancov ultranacionalistickej Srbskej radikálnej strany (SRS). Podpredsedníčka parlamentu Gordana Čomičová poslancov informovala o vyhlásenom výnimočnom stave. Poslanci SRS svoju neprítomnosť nezdôvodnili.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.