Kračunovej narodil prvorodený syn. Otec túto udalosť zaznamenal do biblie, ktorú nedávno kúpil od podomového obchodníka: k menu Tomáš zapísal dátum 7. marca 1903 - sobota. Svetlo sveta uzrel budúci americký spisovateľ. Pri významnom výročí nazrime do jeho neľahkého, strastiplného života, ktorý ukončila skorá smrť v kalifornskom Santa Cruz 17. januára 1961.
Bezstarostné detstvo prerušila náhla otcova smrť. Jedenásťročný chlapec začal pociťovať zodpovednosť za troch mladších súrodencov. Zberom odpadových surovín a predajom novín pomáhal matke zvládať ťažký údel v rodine. Keď zanedlho aj ona zomrela v tuberkulóznom sanatóriu, menšie deti išli k príbuzným a Tomáš sa stal elektrikárskym učňom. Na ďalšie vzdelávanie sa nedalo ani len pomyslieť. Nastupuje do zamestnania v oceliarňach US Steel. Samovzdelávaním obohacuje svoje poznanie a prispieva do miestnych News Herald pod menom Bell.
V roku 1922 odchádza do New Yorku. Mení zamestnanie a zároveň publikuje. Jeho románová prvotina sa objavuje v roku 1930. O dva roky sa ožení s Máriou Benedittiovou talianskeho pôvodu a o rok neskôr sa venuje iba literárnej činnosti. Poviedky a články sa objavujú aj v londýnskych ženských časopisoch. Do roku 1946 napísal šesť románov: Pestovanie bazalky, Druhý princ, Všetky mladuchy sú krásne, Von z tejto vysokej pece, Kým sa k tebe vrátim, Príde čas. Potom vážne ochorel a píše iba sporadicky. V roku 1955 sa bezdetní manželia presťahovali do kalifornského Santa Cruz, kde si otvorili obchodík s kancelárskymi potrebami. V roku 1958 mu oznámili, že mu ostáva iba niekoľko mesiacov života a v nasledujúcom roku vo februári začal písať svoju poslednú knihu: Uprostred života. Miluje život a nenávidí smrť. Svoj údel však prijíma bez melodrámy, heroizmu a sebaľútosti. Zaznamenáva myšlienky, pocity, ktoré prežíva človek odo dňa, keď sa dozvedá, že zhubná choroba vyslovila nad ním ortieľ smrti. Čítame: "Siedmeho marca 1960. Moje 57. narodeniny a moje posledné. Ráno je zamračené s prísľubom dažďa. Viem to: ostáva mi menej času, ako som si myslel."
Najväčší úspech Bell dosiahol románom All Brides Are Beautiful - Všetky mladuchy sú krásne, ktorý vyšiel v šiestich vydaniach a mal aj filmovú podobu s titulom From This Day Forward - Od dnešného dňa. Ďalšie dielo Till I Come Back To You - Kým sa k tebe vrátim bolo zdramatizované a uvedené na slávnej newyorskej Broadway. Z pohľadu slovenskej kultúry a histórie je pre nás najvýznamnejšia sága vysťahovaleckých rodín na prelome 19. a 20. storočia: Out of This Furnace - Von z tejto vysokej pece, v slovenskom preklade Dva svety. Dej románu mapuje životné osudy Bellovej najbližšej rodiny a zároveň poskytuje pohľad na slovenskú prisťahovaleckú komunitu. Z tohto zorného uhla je kniha jedinečným prínosom do poznania o pohybe v našom národe v tomto období.
V amerických zdrojoch som objavil niekoľko zaujímavostí. Spoločnosť univerzitnej tlače ponúkla americkému čitateľovi druhé vydanie Out of This Furnace v roku 1976 a pri jubilejných oslavách spoločnosti vyhlásili anketu bestsellerov za posledných 25 rokov. Bellov román sa v rebríčku "fikcia" umiestnil medzi desiatimi najlepšími titulmi a tabuľka bola uverejnená aj v New York Times. Historik z Carnegie Mellon University v Pittsburgu prof. Trotter nachádza v nej zdroj poznania o vývoji americkej spoločnosti na prelome storočí, keď dochádza k veľkému náporu industriálneho kapitalizmu v krajine. Prisťahovalci zo Slovenska mali dosah na rast ekonomiky, naši krajania uhlím a oceľou prispeli k celonárodnému blahobytu. Patrícia Ondeková chce očistiť začmudené okno, cez ktoré sa doteraz americká história dívala na jej starého otca i iných zaznávaných Slovákov - hankiov. V Bellovej knihe nachádza výnimočný zdroj pre svoje argumenty. Vdova po spisovateľovi darovala rukopis oceliarskeho románu spomínanej univerzite a tam mal putovať aj písací stroj, na ktorom ho Bell naklepal.
Pôvod významného amerického spisovateľa Thomasa Bella siaha do rusínskej obce Nižný Tvarožec pri Bardejove, odkiaľ za svojím americkým snom odišiel jeho otec Michal Belejčak v roku 1890 a z Košických Olšian v roku 1881 vyvandroval starý otec Juraj Kračun a po roku aj stará mať Elena. Ich prvorodená dcéra Mária, Bellova matka sa narodila v Amerike.
V Nižnom Tvarožci nezabúdajú na svojho významného krajana a k storočnici mu pripravili pamätnú tabuľu.
Autor: Bartolomej Gurský
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.