to od pradávna najrozšírenejší spôsob ako si ľudia navzájom prejavujú lásku, priateľstvo, úctu a priazeň. Sú to obyčajne najlepšie úmysly, ktoré nás vedú k snahe urobiť niekomu darčekom radosť. Aj takto zvykneme našim blízkym i vzdialenejším ľuďom naznačovať, že nám nie sú ľahostajní. Ľudia, ktorí sú darcami z naozaj ušľachtilých pohnútok, obyčajne už pri výbere darčekov inštinktívne uhádnu, čím obdarovaného potešia. Záleží, samozrejme, na solventnosti darcov -sortiment darčekov je predsa nekonečný - od skromných fialiek po bavorák... Najmä v prípadoch ak ide o členov rodiny a blízkych priateľov, pri výbere darov najlepšie pomáha znalosť povahy a záľub adresáta našich prezentov. Oveľa opatrnejšie a uvážlivejšie treba vyberať pozornosti pre ľudí, ktorých poznáme menej. Práve v takýchto prípadoch najčastejšie dávame za pravdu tým, ktorí dávno pred nami vyriekli slová, že dávať ale i náležite prijímať darčeky je veľkým umením.
V základnej abecede platí, že ten, kto sa rozhodne venovať niekomu kvety, sa takmer nikdy nedopustí chyby, tobôž, ak obdarovanou má byť dáma. Nie je na svete veľa žien, ktoré by kvety nepotešili-nemusia to byť drahé skleníkové kvetiny, poteší aj skromná kytička snežienok. Pri významnejších príležitostiach majú však vždy byť kvety rezané. V kytici má byť nepárny počet/párny sa dáva iba do kytíc, určených na smútočné udalosti a do váz na hroboch/. V opačnom garde platí, že dáma môže darovať kvety nanajvýš staršiemu pánovi, prípustné je obdarovať takto i nemocných mužov alebo významných umelcov. V oboch prípadoch však platí, že vôbec nie je najvhodnejšie obdarovávať ľudí kvetmi v črepníkoch. Už pred stretnutím s dámou, ktorej nesieme kyticu, je náležité vybrať kvety z obalu/výnimkou sú kvety v špecializovaných, napríklad orchideových obaloch/ a dať si ich do ľavej ruky aby sme pravicu mali voľnú k podaniu na pozdrav a pre prípadnú gratuláciu. Obdarovaná by mala kvety ihneď vložiť do vody vo váze a umiestniť v interéri tak, aby boli darcovi na očiach. V starších spoločenských lexikónoch možno nájsť i osvedčenú radu pre dámy, ktoré môžu darcu kytice, s ktorým ich spája dôvernejší vzťah, milo vyznamenať. V takom prípade vyberie žena z kytice jeden kvietok a ozdobí sa ním.
Kým pri výbere kvetinových darov, najmä, ak si dáme poradiť od skúsených predavačov, prakticky nemožno urobiť chybu, vyberať ďalšie prezenty je náročnejšie. Pri tom by nikdy nemal chýbať dobrý vkus, cit pre mieru a zásada, že kvalita daru by mala dominovať nad množstvom. Tí, ktorí sa spoľahnú na tradície a prinesú dámam sladkosti či pánom alkohol/ak sa, pravdaže, náhodou práve nevrátili z protialkoholického liečenia/, neurobia veľkú chybu. Sú aj takí, ktorí pri výbere uplatňujú tvorivosť a fantáziu, čo je správne. Ibaže, ak je dar určený pre človeka, ktorého bližšie nepoznáme, nič netreba preháňať a v takomto prípade sú zásadne vylúčené aj recesistické druhy darčekov. Stará prípoviedka síce obdarovaným radí- darovanému "koňovi" nepozeraj na zuby: preto v takejto pozícii je vhodné prejaviť radosť z každého prezentu. Sú však aj také podarúnky, ktoré môžu urážať a obdarovaný má vtedy plné právo dôstojne ich vrátiť. Platí ešte, že darček sa patrí odovzdávať vkusne zabalený - obdarovaný by potom mal prezent rozbaliť a poďakovať sa-lebo, pripomeňme, umením je dar nielen dávať ale na úrovni aj prijať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.