obytných domov, naši robotníci pracujú často na vysokých lešeniach, s čím je spojené väčšie riziko úrazu. Jeden pracovník spadol z lešenia, našťastie neutrpel väčšie zranenie. Zaujímalo by ma kedy ja, ako majiteľ, a teda zamestnávateľ zodpovedám za úrazy a zranenia robotníkov a v akých prípadoch je možné sa tejto zodpovednosti zbaviť?
Zn.: Zodpovednosť za pracovný úraz
Odpoveď: Zodpovednosť zamestnávateľa za škodu pri pracovnom úraze a pri chorobe z povolania upravuje Zákonník práce. Za škodu zamestnanca, u ktorého došlo pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním k poškodeniu zdravia alebo k jeho smrti úrazom zodpovedá len zamestnávateľ, u ktorého bol zamestnanec v čase pracovného úrazu v pracovnom pomere. Pracovným úrazom sa rozumie poškodenie zdravia, ktoré bolo zamestnancovi spôsobené pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním nezávisle od jeho vôle krátkodobým, náhlym a násilným pôsobením vonkajších vplyvov. Za pracovný úraz sa však nepovažuje úraz, ktorý zamestnanec utrpel na ceste do zamestnania a späť.
Zákonník práce taxatívne ustanovuje podmienky, za splnenia ktorých sa zamestnávateľ zbaví svojej zodpovednosti za škodu pri pracovnom úraze a pri chorobe z povolania celkom alebo sčasti.
Zamestnávateľ sa zbaví zodpovednosti celkom, ak preukáže, že jedinou príčinou škody pri pracovnom úraze a pri chorobe z povolania bolo porušenie právnych predpisov alebo ostatných predpisov na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci zo strany postihnutého zamestnanca jeho zavinením, hoci postihnutý zamestnanec bol s nimi riadne a preukázateľne oboznámený a ich znalosť a dodržiavanie sa sústavne vyžadovali a kontrolovali. Druhým prípadom je skutočnosť, že túto škodu si postihnutý zamestnanec spôsobil pod vplyvom alkoholu, omamných alebo psychotropných látok a zamestnávateľ nemohol tejto škode zabrániť.
Sčasti sa zamestnávateľ zbaví zodpovednosti najmä vtedy, ak preukáže, že jednou z príčin vzniknutej škody bolo porušenie právnych alebo iných predpisov na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci zo strany zamestnanca, požitie alkoholu alebo iných omamných či psychotropných látok alebo ak jednou z príčin bolo, že zamestnanec si počínal v rozpore s obvyklým spôsobom správania sa tak, že konal ľahkomyseľne, napriek tomu, že neporušil právne alebo ostatné predpisy a vzhľadom na svoju kvalifikáciu si musel byť vedomý skutočnosti, že si môže privodiť ujmu na zdraví.
Ak sa splní niektorá z podmienok, za ktorej sa zamestnávateľ zbaví svojej zodpovednosti sčasti, určí sa škoda, za ktorú zodpovedá zamestnanec podľa miery jeho zavinenia. Ak sa zamestnávateľ zbaví svojej zodpovednosti sčasti z dôvodu, že postihnutý zamestnanec si počínal v rozpore s obvyklým spôsobom správania sa tak, že konal ľahkomyseľne napriek tomu, že neporušil právne alebo ostatné predpisy, postihnutému zamestnancovi sa uhradí aspoň jedna tretina vzniknutej škody.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.