názorov vedúceho o svojej úlohe a úlohe podriadených vo firme. Ovplyvňuje ho celkové zameranie osobnosti vedúceho.
V tejto súvislosti existuje niekoľko typov vedúcich. Prvým je typ vedúceho orientovaného viac na úlohy ako na medziľudské vzťahy, pričom používa sankcie z titulu pozície a viac sa zameriava na cieľ. Celkove pracovnú výkonnosť podriadených spája s ich osobnostnými vlastnosťami, usiluje sa dosiahnuť úspech pri plnení úloh aj za cenu rizika vyvolania zlých vzťahov s podriadenými a sebaúctu dosahuje prostredníctvom úspešného vykonávania úlohy. Svoje negatívne postoje k neúspešným podriadeným, resp. k tým, s ktorými sa mu zle spolupracuje, prenáša aj do hodnotenia ich osobnosti, a to v tom zmysle, že im pripisuje negatívne vlastnosti, napr. nepríjemný a podobne. V situácii ohrozujúcej jeho individuálne potreby podmieňuje vzťahy, aby úspešne splnil úlohu.
Druhým typom je vedúci, ktorý sa usiluje o dobré medziľudské vzťahy. Svoju spokojnosť odvodzuje od úspešnosti tohto úsilia a dosahuje sebaúctu pomocou týchto vzťahov. Celkove rozlišuje u podriadených medzi pracovným výkonom a osobnostnými vlastnosťami. Tento typ oddeľuje osobnosť od spôsobu jej práce, v skupine nespôsobuje konflikty a nezamieňa neobľúbenosť v práci s osobnými prístupmi k podriadeným. napr. aj keď niekoho z hľadiska plnenia pracovných úloh najmenej uprednostňuje, predsa to preňho môže byť človek príjemný, priateľský a pod. V situácii ohrozujúcej jeho individuálne potreby upevňuje svoje vzťahy s ostatnými členmi pracovnej skupiny.
Okrem týchto dvoch typov existuje aj tzv. stredný typ. Zdá sa zložitejšou osobnosťou oproti tým, ktorí ho obklopujú, je menej autoritatívny či povoľný, viac orientovaný na prácu, usilujúc si získať osobnú prestíž. Je menej srdečný pri výbere partnerov, nakoľko sa menej zaujíma o skupinovú prácu.
Všeobecne nemožno povedať, ktorý štýl vedenia je optimálny. Dôležitá je schopnosť prispôsobiť štýl vedenia meniacim sa podmienkam. To znamená, že otázka vhodnosti štýlu vedenia neznie - "Ktorý štýl vedenia je najefektívnejší?", ale otázka je "Kedy a v akej situácii je efektívnejší ten - ktorý štýl?" Rozhodujúcou teda zostáva schopnosť vedúceho meniť štýl vedenia v závislosti na priamych pracovných podmienkach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.