povedal, že tunelovanie Devín banky malo dve fázy. Najskôr údajne hlavní manažéri podniku využívali na svoje aktivity podsvetie. Po vyhlásení konkurzu sa vraj karta obrátila a zločinecké štruktúry využívali kontakty v ekonomickom prostredí.
Spišiak si myslí, že svoj podiel na tunelovaní banky musel mať aj správca konkurznej podstaty Pavol G., ktorý je momentálne vo vyšetrovacej väzbe. Bez jeho súhlasu totiž nebolo možné z banky vyplácať peniaze.
Spišiak v tejto súvislosti vysvetlil aj systém tzv. bielych koní, medzi ktorými zatiaľ polícia v kauze Devín banky eviduje dvoch zavraždených. Používajú ho všetky zločinecké skupiny na Slovensku. Bielymi koňmi sú väčšinou majitelia nerentabilných firiem. Organizátori trestnej činnosti im navrhnú "pomoc". Poskytnú im financie za podmienok, ktoré sú ale nesplniteľné. Keď sa dostanú do ešte väčších problémov, ako mali predtým, ich jediným východiskom je pristúpenie na realizáciu fiktívnych obchodov. Na základe legálnych zmlúv sa peniaze prevedú na účet podnikateľa. Potom sa rozdelia medzi viacero iných firiem a nakoniec sa sústredia na účte, z ktorého organizátori trestnej činnosti čerpajú svoje zdroje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.