Delegácia Európskej komisie na Slovensku. Spoluprácu aj účasť prijali aj zástupcovia Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja (MV a RR) SR a Euro info centrum (EIC) Regionálne poradenské a informačné centrum (RPIC) v Prešove.
Téma regionálnej politiky EÚ a informácie o využití predvstupových a štrukturálnych fondov síce vo verejnosti rezonuje pomerne dlho, ale v praktickej rovine, teda v konkrétnych projektoch zaostáva. Mimochodom, Slovensko ako jedinú z prístupových krajín komisári varovali za nedostatky v implementovaní kapitoly regionálna politika a štrukturálne fondy.
Veľvyslanec a vedúci Delegácie EK v SR Erik van der Linden v úvodnej prednáške zdôraznil osobnú skúsenosť, ktorá ho motivovala organizovať tento seminár. Pohybuje sa aj na východe Slovenska, hovoril s viacerými primátormi a starostami a zistil, že síce majú veľký záujem o regionálnu politiku EÚ, ale nemajú dostatok aktuálnych informácií a administratívnych kapacít. Aj včera sa po úvodnej prednáške nechal vtiahnuť do zasadnutia regionálneho parlamentu v Prešove a "odbehol" aj do Bardejova. To bol dôvod, pre ktorý sa neskôr novinárom ospravedlnil za meškanie. "Mali sme veľmi málo času, aby sme prešli centrum Bardejova. Chcel som si prezrieť aj kostol, ktorý je krásny, ale bolo tam veľmi, veľmi zima," šarmantne sa ospravedlnil.
Jedným dychom prešiel k podstate včerajšej návštevy. "Slovensko sa o rok stane členským štátom EÚ a od januára 2004 bude mať prístup k štrukturálnym fondom. Je dôležité, aby aj samosprávne orgány na všetkých úrovniach boli pripravené. Preto teraz v konkrétnom regióne vysvetľujeme aspekty regionálnej politiky EÚ. Moja rada znie, okamžite začať pripravovať projekty."
Pripomenul, že pred dvoma dňami vláda SR prijala Národný regionálny program (NRP) SR a začala sa dlhá cesta jeho realizácie. Pod dlhou cestou mal na mysli fakt, že ak bude NRP prijateľný pre Brusel, nastane detailná diskusia medzi štátnou správou, samosprávou a Európskou komisiou. Na konci procesu budú projekty a ich implementácia v regiónoch Slovenska. Viaceré budú riadené priamo z regiónov, preto tu musí existovať schopnosť koordinovať projekty cez VÚC. "Vyžiada si to veľa prípravnej činnosti a to som chcel zdôrazniť."
Štefan Sopko z MV a RR SR prezentoval NRP a informoval asi dve stovky účastníkov seminára o procese možností získavania finančných zdrojov, podmienkach a o tom, že podrobnejšie informácie získajú od koordinátorov v oboch krajoch. Spravidla by nimi mali byť vedúci odborov regionálneho rozvoja na VÚC. "NRP je dnes na ceste do Bruselu, ale pokračuje sa na prácach pri programovom doplnku, v ktorom sa rozpracujú priority jednotlivých regiónov. Teraz je čas na prípravu projektov na takej úrovni, aby po vstupe SR do EÚ boli pripravené akceptovateľné projekty bez nedostatkov," uviedol Sopko.
Na programovom doplnku by teda mali už výdatne spolupracovať aj regióny. Pritom, čas na prípravu je napätý. Do 26. marca by totiž samosprávy mali koordinátorom na VÚC predložiť prioritné požiadavky. Na našu otázku, či termín nepovažujú za "šibeničný", keďže podobne reagovali aj účastníci z pléna, odpovedal Sopko poznámkou, že časový limit na vypracovanie doplnku NRP je koniec apríla. "Dokument musí obsahovať realizovateľné priority. Nie je to krátky termín, veď v regiónoch už existujú rozvojové programy aj dostatočný potenciál projektov, čo je nezanedbateľný kapitál. Hoci sa zmenili ľudia v istých funkciách, keďže som rodák z tohto kraja, viem, že ju tu dosť podkladov, z ktorých sa dá vyberať."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.