bolestivých reforiem. Vo výročnej správe o stave krajiny v parlamente Schröder navrhol redukcie podpôr v nezamestnanosti, oznámil uľahčenie prepúšťania zamestnancov a pohrozil legislatívnym obmedzením právomocí odborov v otázke platov.
Nemecký kancelár tak chce vyviesť najväčšiu európsku ekonomiku z krízy a podľa pozorovateľov posilniť svoje oslabené politické postavenie, spôsobené ekonomickou stagnáciou a nezamestnanosťou. Kritici však tvrdia, že 80-minútová reč ponúkla len málo konkrétností a zahrnula aj vášnivú obhajobu hospodárstva sociálneho štátu a úlohy odborov napriek sľubom trhových reforiem. Opoziční konzervatívci vyhlásili, že Schröderovmu plánu chýba odvaha.
Na začiatku prejavu sa Schröder vyjadril k irackej kríze, pričom obhajoval svoje odmietavé stanovisko voči útoku na odzbrojenie Iraku. "Musíme zozbierať odvahu, bojovať za mier, dokiaľ existuje iskierka nádeje, že sa vojne dá predísť," zdôraznil kancelár. Zbrojné inšpekcie OSN v Iraku majú pokračovať, pretože správa inšpektorov podľa neho ukázala, že Bagdad spolupracuje lepšie a aktívnejšie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.