Zázračná brada svätého Jozefa
Všetci, ktorí sme už týždne netrpezlivo rátali, koľkože dní nás ešte delí od príchodu jari, sme natešení - zima za necelý týždeň skončí. Pranostiky posledných zimných dní sú obsahovo takmer napospol zamerané na rozlúčku s týmto ročným obdobím. Veľmi výstižne to potvrdzuje vľúdna goralská prípoviedka, vzťahujúca sa k dnešku: Pätnásteho marca slnko hreje aj starca. Aj dávny oslávenec z tohto dňa Longin avizuje: Na svätého Longina práca v poli začína. Ďalší marcový deň ponúka dve odlišné alternatívy, keď v súvislosti s niekdajšou oslávenkyňou konštatuje: Ak mrzne na Gertrúdu (17. 3.) mrzne celý mesiac - zároveň však uspokojuje: Keď sa na Gertrúdu objavia bociany,jar príde už veľmi rýchlo.
Na to, aby sa pani Zima konečne odpratala, veľmi spoľahlivo dozrie svätý Jozef, ktorý má naozaj zázračnú bradu. Viaceré stredoeurópske pranostiky totiž zhodne tvrdia to, čo jedna naša: Svätý Jozef kývne bradou, zima pláva dolu vodou. V čase jeho menín začína s pravdepodobnosťou 70 - 80 percent obdobie jozefskomariánskeho oteplenia a roľníkov jeho príchod vždy veľmi poteší. Nie nadarmo sa hovorí: Jozef - základ jari. Ľudia dodnes veľmi pozorne sledujú jozefské počasie. Pretože: Ak Jozef kožuch odkladá, bude dobrá úroda. Nepriazeň počasia gazdov zarmucovala - ak totiž 19. marca snežilo či pršalo, rástli ich obavy z možnej neúrody. Ešte pesimistickejší boli hospodári, ak nebodaj nadišiel vetristý Jozef - niektoré pranostiky v takom prípade predpovedali dlhšie obdobie nepríjemného vetra. Z prejavov finišujúcej zimy dostáva dodnes milosť iba mráz - ak príde na Jozefa, signalizuje vraj hojnosť ovocia, sena i žitka. Niektorí záhradkári o jozefskej studenšej alternatíve odvážne vravia: Na Jozefa zo zimy sa smej a na hriadku kapustu sej.
Túto trúfalú odvahu umocňuje i Jáchym, český oslávenec z 20. marca, keď jeho pranostika konštatuje - Na svätého Jáchyma, skončila sa už zima.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.