Zasahuje do katastrálnych území obcí Iňačovce a Blatná Polianka. V roku 1974 boli Senné rybníky vyhlásené za štátnu prírodnú rezerváciu za účelom ochrany vzácnych biocenóz a vodného vtáctva na vedecko-výskumné, kultúrno-výchovná a náučné ciele o výmere 213 ha. V roku 1990 boli zapísané do zoznamu Ramsarských lokalít. Bohatstvo druhového výskytu vtákov dalo podnet na zaradenie tejto lokality medzi významné vtáčie územia (IBA - Important Bird Areas). Územie rezervácie predstavuje umelá vodná plocha s priľahlými periodicky zaplavovanými lúkami a krovitými močiarmi, ochranné pásmo NPR pozostáva z 13 rybníkov patriacich k väčšej rybničnej sústave Iňačovce.
V území bol zaznamenaný výskyt 145 druhov vtákov, z toho 55 hniezdiaich, pričom päť druhov je celosvetovo ohrozených a 53 druhov celoeurópsky ohrozených. Územie predstavuje najvýznamnejšiu hniezdnu lokalitu v Slovenskej republike pre bučiaka nočného (Nycticorax nycticorax), volavku striebristú (Egretta garzetta), čajku bielohlavú (Larus cachinnans) a kormorána veľkého (Phalacrocorax carbo). Vyskytujú sa tu značné počty jedincov rôznych druhov vodných vtákov indikujúcich význam mokrade (napríklad potápka striebristá, potápka červenokrká, kormorán veľký, volavka purpurová, volavka biela, volavka striebristá, chavkoš nočný, lyžičiar biely, bučiak trsťový, bučiačik močiarny, chriašteľ vodný, šabliarka modronohá, šišila bocianovitá, brehár čiernochvostý, kalužiak červenonohý, pobrežník bojovný, rybár čierny, rybár bahenný, fúzatka trsťová, slávik modrák, myšiarka močiarna, kaňa močiarna).
Popri desiatkach párov kačice divej hniezdia v NPR Senné-rybníky početné populácie potápky chochlatej a chochlačky vrkočatej. Vtáčie ostrovy obýva kolónia kormorána veľkého a čajky bielohlavej, podmáčavé vŕbové porasty skrývajú hniezdnu kolóniu chavkoša nočného, volavky popolavej, beluše malej a porasty vodnej vegetácie sú domovom čoríkov bahenných a chriašteľov vodných. Stromy a väčšie kroviny na hrádzach využíva na hniezdenie kúdelníčka lužná a takmer pri každej návšteve lokality je možné vidieť ako modrý blesk preletieť rybárika obyčajného.
Počas jarného a jesenného ťahu sa rezervácia stáva odpočinkovou zastávkou pre stovky potápok, volaviek, kačíc, husí a čajok, ktoré z vodnej hladiny z času na čas zdvihne len silueta orliaka morského.
Tiché ostricové lúky v juhovýchodnej časti rezervácie sú zas významným spoločným nocoviskom kaní sivých a myšiarok močiarnych.
Rybníky s otvorenou vodnou hladinou bez vegetácie sú po celý rok miestom odpočinku a zberu potravy pre desiatky potápok, kormoránov, kačíc, čajok a čoríkov.
Vodnou vegetáciou porastené rybníky obľubuje na hniezdenie zriedkavá potápka červenooká, labuť veľká, lyska čierna či neúnavní letci čoríky bahenné a čierne.
Rybníky čiastočne alebo úplne zarastené trstinami sú okrem množstva spevavcov (trsteniariky, svrčiaky, strnádky trstinové, fúzatky) hniezdiskom bučiaka veľkého, bučiačika obyčajného, kolónií beluše veľkej volavky purpurovej a lyžiara obyčajného, globálne ohrozenej chochlačky bielookej, početnej kane močiarnej a skryto žijúceho chriašťa malého.
Lokalita je významná aj z hľadiska flóry výskytom korunkovky strakatej (Fritillaria meleagris), vstavača močiarneho (Orchis palustris), cesnaku hranatého (Allium angulosum), perutníka močiarneho (Hottonia palustris) a iných.
Celá loklita sa zaraďuje medzi najvýznamnejšie hniezdiská v stredoeurópskom regióne. Má svoju cenu aj z pohľadu rybného hospodárstva a aj ako perspektívne miesto na rozvoj cetovného ruchu.
(spracované podľa podkladov z literatúry)
BEDEKER
Prístup: Senianske rybníky s NPR Senné - rybníky sú prístupné po dobrých cestách z obcí Iňačovce, Blatné Remety, Blatná Polianka a Senné. V prípade hlbšieho záujmu o chránené územie je dobré kontaktovať sa a konzultovať svoje záujmy so Spoločnosťou pre ochranu vtáctva na Slovensku (SOVS), prípadne príslušným štátnym orgánom ochrany prírody.
Zaujímavosti okolia: Zemplínska Šírava, Vihorlat (1 076 m), Sninský kameň (1 005 m), CHKO Vihorlat, CHKO Latorica.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.