niektoré si môžeme vyrobiť aj sami. Niekedy sú to nástroje, ktoré nie je dostať v predajnej sieti alebo si improvizovanou vlastnou výrobou pomôžeme, ak je daný nástroj príliš drahý, ale často sú to nové pomôcky, ktoré uľahčujú jednotlivé úkony pri obrábaní rôznych materiálov a v kúpiť sa nedajú jednoducho preto, že sa nevyrábajú. Postupne vám budeme prinášať drobné nápady na výrobu pomôcok pre domácu dielňu, ale tiež niektoré jednoduchšie netradičné postupy, ktoré môžu významne uľahčiť prácu.
Keď neposlúchajú nožnice
Aj malé opravy sú niekedy dôležité a keď nemáme poruke správny nástroj, treba improvizovať. Ak nožnice zle strihajú, môže to mať dve príčiny - buď sú tupé alebo nie je v poriadku skrutka, ktorá drží nožnice pohromade. Tupé nožnice treba nabrúsiť, na to poslúži brúska alebo brúsny kameň. Ak nič také doma nemáme, pomôžeme si inak. Nožničkami budeme "strihať" hladké hrdlo fľaše. Ostrie nožníc sa pritom vyhladí a látku či papier potom ľahšie striháme. Takéto riešenie je len náhradné i keď účinné, ale zväčša len na krátky čas. Pri najbližšej príležitosti nožnice nabrúsime normálne.
Nožnice navzájom spája skrutka, ktorá sa môže samočinne uvoľňovať. Vtedy nožnice nestrihajú dobre a treba značnú námahu pri ich držaní. Skrutku preto nastavíme do správnej polohy a opačný koniec jemne kladivom na nákove alebo vhodnom kovovom podstavci opatrne rozklepeme. Musíme pracovať s citom, pretože pri prílišnom rozklepaní skrutky dosiahneme opačný efekt - nožnice budú zadrhávať.
Kovové krúžky
V domácnosti dosť často potrebujeme kovové krúžky rôznych priemerov. Zväčša na záclony alebo rôzne závesy, ak potrebujeme, aby sa na tyči dali posúvať, upevňujeme ich na krúžky. Tie sa dajú kúpiť, ale môžeme ich aj vyrobiť svojpomocne s potrebným priemerom, zvlášť ak ide o špeciálne použitie.
Pevný drôt s hrúbkou asi 3 mm navinieme na kus rúry alebo oceľovej tyče so žiadaným priemerom. Vznikne tak pružina, ktorú nasunieme na drevenú valcovú tyč rovnakej hrúbky a pílkou na kov prepílime kolmo všetky závity pružiny. Vznikne nám potrebný počet mierne otvorených krúžkov, ktoré v zveráku kliešťami uzavrieme, aby prepílené konce drôtu k sebe tesne doliehali. Zložené konce možno aj zaspájkovať cínom.
Nátery a maľovanie
Pri zhotovovaní výrobkov pracujeme pri dokončovaní veľmi často s farbami a lakmi, ktorými hotové dielo jednak skrášľujeme, jednak chránime pred vlhkosťou a koróziou. Farbu nanášame buď štetcom alebo striekame sprejom.
Pri natieraní je dobre mať niekoľko štetcov rôznej šírky, ktoré treba udržiavať, aby sme nemuseli zakaždým kupovať nové. Najlepšie je držať ich zavesené na klinci štetinami nadol. Niektoré majú na tento účel dierku v rukoväti, prípadne na jej koniec pripevníme očko na zavesenie. Ak pracujeme často jednou farbou a prácu prerušujeme na niekoľko dní, štetce môžeme uchovávať ponorené v riedidle alebo vode. Použijeme na to fľašu s uzáverom, aby riedidlo nevyprchalo, v uzávere urobíme otvor pre rukoväť a štetec zaistíme kolíčkom na bielizeň. Ak by sme ho nechali voľne ležať vo fľaši, štetiny by sa zdeformovali.
Pri práci so sprejmi sa často dopúšťame tej chyby, že farbu aplikujeme zblízka na kolmú plochu. Tá začne vplyvom gravitácie stekať a vytvára nepekné hrbolce. Plochu výrobku preto nakloníme čím viac a farbu nanášame vo viacerých tenkých vrstvách. Vždy pokryjeme celý povrch a po pol hodine postup opakujeme.
Hladký povrch
K dokončovacím prácam ešte pred maľovaním patrí hladenie, ktoré robíme brúsnym papierom. Aby sme dosiahli rovnomerne hladký povrch na väčších plochách, pripravíme si brúsiaci hranolček. Drevený hranol, ktorý sa bude v ruke dobre držať, oblepíme zospodu filcom alebo vlnenou látkou. Takto pripravený hranol obtočíme brúsnym papierom. Z vrchnej strany ho môžeme zaistiť pripináčikmi. Brúsime rovnomernými pohybmi v smere vlákien opracovaného dreva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.