spodných listov sú zospodu pošvovité. Drobné biele obojpohlavné kvety sú zostavené do dlhých stopkatých okolíkov. Plody sú dvojnažky, vejárovito okrúhle s výraznými rebrami. Kvitne od júna do septembra.
Výskyt: Bolehlav je rozšírený v Európe a v Ázii. U nás je hojný v húštinách, na krovitých stráňach, pri potokoch a v priekopách.
Zber a úprava: Plod sa zbiera v čase zrelosti a potom sa ešte pri obyčajnej teplote dosuší. Droga má mierny narkotický pach, chuť má zo začiatku mdlo sladkastú, olejovitú, neskôr zvieravo ostrú. Po zbere je nutné si dobre umyť ruky, pretože bylina je prudko jedovatá. Plody sušíme úplne oddelené od semien alebo plodov ostatných drog. V minulosti sa užívala aj vňať z dvojročných rastlín. Listy pri rozotrení páchnu myšinou. V súčasnosti sa už nezbiera ani nevykupuje.
Účinné látky a pôsobenie: Obsahuje hlavne alkaloidy, z ktorých je v prevážnej väčšine coniin. Tento veľmi rýchlo vyprchá, takže aj po krátkom čase skladovania sa stáva droga neúčinná. Vňať obsahuje kyselinu chlorogenovú, plody kyselinu chlorogenovú a kávovú, okrem toho silicu a diosmin. Z rastlinných častí sú najjedovatejšie plody. Účinkom sa coniin podobá jednak nikotínu, čiastočne aj tropickému jedu kurare. Znecitlivuje svalstvo.
Použitie: Pre prudkú jednovatosť sa dnes droga prakticky nevyužíva a bolehlav sa v medicíne nahrádza látkami menej toxickými.
Poznámka: Plody bolehlavu sa dajú ľahko pomýliť s kuchynským korením aníz. Pri otrave bolehlavom pociťuje postihnutý najprv brnenie a chlad v končatinách, ktoré sú ťažké a bezvládne. Nasleduje obrna svalstva, končatín a trupu. Smrť nastáva za jasného a plného vedomia. K otrave stačí čuchanie k väčšiemu množstvo čerstvého bolehlavu. Otravy môžu tiež nastať aj v prípade pomýlenia si s Chaerobhyllum bulbosum, alebo Authriscus cesefolium.
Autor: iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.