Čiastočne ide o odpoveď na rozhodnutie Ústavného súdu, ktorý v spôsobe navrhovania predsedu odhalil niekoľko nedostatkov.
Novela zákona upravuje niektoré časti výberového procesu. Podrobnosti o priebehu volieb má ustanoviť rokovací poriadok Súdnej rady. Návrh novely napríklad predpokladá, že právo navrhovať kandidáta na predsedu a podpredsedu Najvyššieho súdu budú mať všetci členovia rady, sudcovské rady pri jednotlivých súdoch, minister spravodlivosti, parlament a všetky sudcovské organizácie. Dnes tak môžu robiť len členovia Súdnej rady.
Zasadanie Súdnej rady, na ktorom sa bude rozhodovať ovoľbe, má byť verejné, tajné bude iba hlasovanie. Zákon zakotví povinnosť rovnakého zaobchádzania so všetkými kandidátmi.
Minister spravodlivosti Daniel Lipšic si myslí, že by bolo lepšie posunúť voľbu predsedu Najvyššieho súdu a najskôr schváliť novelu v parlamente. Minister si myslí, že by sa tak mohlo stať už v máji. "Je lepšie počkať, ako vytvoriť možnosť opätovného konania pred Ústavným súdom, čo by voľbu predsedu opäť spomalilo," vyhlásil.
Súdna rada sa má stretnúť už dnes. Na programe má aj rokovanie o úprave rokovacieho poriadku tak, aby bol v súlade s ústavou a aby sa mohlo začať s voľbou.
Radu momentálne vedie jej podpredseda Jozef Hrabovský. Návrh novely si chce najskôr preštudovať. "V pondelok (dnes - pozn. red.) rozhodneme, či budeme čakať," povedal včera. Obáva sa však, či parlament novelu skutočne prijme. "My musíme rozhodovať podľa platného zákona a nikto nevie, či bude, alebo nebude novelizovaný," dodal. Hrabovský nevylúčil ani to, že rada nebude čakať, ale pri úprave svojho rokovacieho poriadku sa návrhom, ktorý už dostala, bude riadiť.
"Je to vec pondeľňajšej diskusie a podľa toho sa každý z nás rozhodne," pridáva sa členka Súdnej rady Ida Hanzelová. Rovnaký názor má aj ďalší člen rady Ján Vanko, ktorý ešte návrh novely nevidel.
Autor: rp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.