Rozdelená správa Tatranského
národného parku (TANAP) po roku 1995 sa odrazila aj na
rozdielnych pohľadoch na stavy kamzíka v národnom parku. Správa TANAP-u a Štátne lesy TANAP-u uvádzajú po sčítaní rozdielne počty týchto zvierat.
Podľa pravidelných sčítaní, ktoré vykonávajú Štátne lesy TANAP-u už niekoľko desaťročí, sa stavy kamzíka v posledných rokoch znížili len na približne 200 kusov na slovenskej strane a približne 80 kusov na poľskej strane národného parku. Jozef Kováč zo Štátnych lesov TANAP-u odhaduje celkový počet kamzíkov na slovenskej i poľskej strane na základe priebežného monitoringu na 280 až 300 kusov.
Podľa Juraja Ksiažeka zo Správy TANAP-u, bolo len na slovenskom území národného parku zistených spolu 333 kamzíkov. Z tohto počtu sa na hraniciach s Poľskom zdržiava 52 prechodných jedincov. Stav kamzíkov na
poľskej strane monitoring Správy TANAP-u neuvádza. V
slovenskej časti Tatier sa podľa zistení priebežného
monitoringu narodilo až 73 mláďat.
Veľké rozdiely v stavoch kamzíka uvádzané jednotlivými
organizáciami odôvodňuje minister životného prostredia
chybnou metodikou spočítania. "Celkom iste každý vie, že ten biologický nárast nemohol byť taký veľký," uviedol minister László Miklós. Minister si nemyslí, že "lepšie" údaje Správy TANAP-u by mohli súvisieť s potrebou dokladovania finančných prostriedkov vyčlenených na Program záchrany tatranského kamzíka.
Správa TANAP-u začala realizovať tento program v roku 2001, jeho súčasťou je aj pravidelný monitoring a spočítanie stavov. Pravidelné jesenné spočítanie, na ktorom participujú Štátne lesy i Správa TANAP-u, sa v roku 2002 nepodarilo kvôli zlým poveternostným podmienkam realizovať. Počty kamzíkov stanovili obe organizácie na základe celoročných pozorovaní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.