krajiny sveta. Oficiálne tak spečatil historický prechod moci v krajine na novú generáciu.
Celočínske zhromaždenie ľudových zástupcov potvrdilo 60-ročného Chua v úrade zdrvujúcou väčšinou hlasov.
Chu vystrieda odchádzajúceho prezidenta Ťiang Ce-mina (76), ktorý musel po dvoch päťročných funkčných obdobiach odstúpiť. Ťiang svojmu nástupcovi odovzdal vedenie strany na novembrovom zjazde v rámci prvého riadneho prechodu moci od nástupu komunistov v roku 1949. Ťianga parlament v sobotu podľa očakávania opätovne zvolil za predsedu Vojenskej komisie Ústredného výboru KS, ktorá velí Čínskej ľudovej armáde.
Teoreticky je Chu ako generálny tajomník KS a prezident najdôležitejším mužom v krajine. Ťiang si však zachová vplyv na politiku a podľa čínskych analytikov a zdrojov bude mať v skutočnosti počas prechodného obdobia stále posledné slovo v oblasti zahraničnej politiky a armád
Čínsky parlament včera zvolil za nového premiéra Wen Ťia-paa (60). Doterajší podpredseda vlády a ekonomický odborník tak vo funkcii vystrieda Ču Žung-ťiho (74), ktorý odstupuje kvôli veku. Wen tak nahradí vysoko rešpektovaného Ču Žung-ťiho, ktorý pomohol Číne zavedením reforiem v kapitalistickom štýle, avšak nepodarilo sa mu vyriešiť problém potácajúceho sa bankového systému a zväčšovania rozdielov medzi chudobnými a bohatými.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.