uskutoční už na jeseň. Hovorca NASA Al Feinberg však nevylúčil, že americká vesmírna agentúra môže čakať na ďalší štart raketoplánu ešte dlhšie.
Predstavitelia NASA už požiadali svojich vedcov, aby boli pripravení v prípade, ak sa vyjasnia všetky okolnosti katastrofy raketoplánu Columbia. Odborníci NASA sa budú v najbližšom období pri kontrolách koncentrovať na penovú izoláciu raketoplánov, ktorá je pravdepodobne zodpovedná za skazu Columbie. Práve táto pena sa podľa všetkého uvoľnila niekoľko desiatok sekúnd po štarte z vonkajšej palivovej nádrže a zasiahla ľavé krídlo Columbie a tak porušilo jeho povrch. Práve cez otvor, ktorý úder spôsobil, sa 1. februára dostal do vnútra stroja horúci vzduch, ktorý ho zničil. Spolu s ním zahynulo všetkých sedem členov posádky.
Podľa Feinberga by mali byť experti schopní rýchlo uskutočniť zmeny na zostávajúcich raketoplánoch, aby sa zabránilo budúcim nehodám. Dodal tiež, že jeseň sa považuje za cieľové obdobie pre nasledujúci štart, pretože je to plánovaný dátum, kedy sa má uskutočniť výmena posádky na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). V máji vyšle Rusko na lodi Sojuz k ISS novú posádku, ktorá vymení tú súčasnú. Táto posádka by mala byť na orbite do jesene, keď NASA dúfa, že sa jej podarí obnoviť lety raketoplánov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.