ročne od 7000 do 12 000 Sk, čo je 10 až 12 percent z nákladov na jedného študenta. Školné budú platiť aj tí externisti, ktorí už platia na základe občiansko
Vyplýva to z novely zákona o vysokých školách (VŠ) z dielne Ministerstva školstva SR (MŠ SR), o ktorej informoval na včerajšom stretnutí s novinármi šéf rezortu Martin Fronc. Podľa neho by mal nový systém zabezpečiť, že situácia študentov najmä zo sociálne slabších rodín sa nezhorší. Na sociálne štipendiá bude potrebných 500 miliónov Sk. Nárok na sociálne štipendium bude mať každý študent, na ktorého pripadá z rodinného rozpočtu menej ako 4630 Sk. Mesačný príjem na jedného člena spoločne posudzovaných osôb v rodine študenta musí byť nižší ako životné minimum (3930 Sk) a výška školného (najmenej 700 Sk mesačne). Rozdiel medzi mesačným príjmom rodiny a životným minimom vrátane školného v minimálnej hodnote 4630 korún bude tvoriť výšku sociálneho štipendia. Sociálne štipendiá sú v súčasnosti 1000, 1500 a 2000 Sk mesačne. Najviac - dve tretiny poberateľov patria do skupiny, kde mesačný príjem rodiny na jedného člena je do 2700 korún.
Čiastočné spoplatnenie vysokoškolského štúdia môže podľa odborníkov vyvolať vyšší záujem slovenských študentov študovať v zahraničí. Zámer ministerstva kritizoval rektor najstaršej a najväčšej slovenskej VŠ - Univerzity Komenského František Gahér, ktorý sa obáva odchodu študentov do susednej Českej republiky. Na českých VŠ študuje vyše 7000 Slovákov, v Rakúsku je to vyše 1200.
S čiastočným spoplatnením vysokoškolského štúdia súvisí aj novela zákona o študentskom pôžičkovom fonde. Výška pôžičky by sa mala zo súčasných 20-tisíc Sk zvýšiť na 40-tisíc korún ročne. Správca Študentského pôžičkového fondu ju bude vyplácať nie mesačne ako teraz, ale v dvoch ročných splátkach. Novela by tiež mala zjednodušiť postup pri získaní študentskej pôžičky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.