Asi 225 000 amerických a väčšina z 45 000 britských vojakov, námorníkov a príslušníkov vojenského letectva sa už nachádza v oblasti, presné čísla však nie sú k dispozícií.
AMERICKÉ VOJENSKÉ NÁMORNÍCTVO
Na dostrel od Iraku sa nachádza šesť lietadlových lodí - päť amerických a jedna britská - čím sa v blízkosti tejto krajiny nachádza takmer 500 amerických vojnových lietadiel. Americké lietadlové lode Kitty Hawk, Abraham Lincoln a Constellation sú na ceste alebo sa už v Perzskom zálive nachádzajú. Lode Theodore Roosevelt a Harry Truman sú momentálne v Stredozemnom mori. Šiesta lietadlová loď Nimitz vyplávala zo San Diega 3. marca a smeruje do Zálivu v čele bojovej skupiny siedmich plavidiel. Táto skupina má asi 8 500 príslušníkov. Na palubách lietadlových lodí sa zvyčajne nachádza okolo 75 lietadiel vrátane asi 50 útočných lietadiel. Každú loď sprevádza a ochraňuje šesť a viac krížnikov, torpédoborcov, ponoriek, v ktorých arzenáli sú aj rakety dlhého doletu Tomahawk. Takmer 800 ďalších príslušníkov zdravotníckej služby dostalo rozkaz nalodiť sa na nemocničnú loď Comfort, ktorá sa už tiež nachádza v oblasti. Jej kapacita je až tisíc lôžok. Cez Suezský prieplav vplávalo v piatok zo Stredozemného do Červeného mora asi 13 amerických lodí s arzenálom striel dlhého doletu, vrátane najmenej troch útočných ponoriek. Tieto lode sa pripojili k už viac ako 60 amerických vojenským plavidlám v Perzskom zálive.
AMERICKÁ ŽIVÁ SILA
V Kuvajte sa nachádza takmer 100 000 vojakov amerických pozemných síl a námornej pechoty. Asi desať lodí s vojenským materiálom a technikou pre 4. pešiu divíziu, v ktorej radoch slúži asi 30 000 príslušníkov, čaká pri brehoch Turecka na rozhodnutie Ankary, či im umožní sa rozmiestniť na ich pôde vzhľadom na možné otvorenie severného frontu proti Iraku. Od 12. marca Pentagón zmobilizoval 188 592 záložníkov, mnohí z nich smerujú do Perzského zálivu.
ÚSTREDNÉ VELENIE
Náčelník ústredného velenia amerických ozbrojených síl generál Tommy Franks, ktorý by velil vojnovým operáciám proti Iraku, má svoj hlavný stan v blízkosti leteckej základe al-Udajd v Katare. Mobilné veliteľské stanovište nazývané "CentCom" má viac ako 1 000 amerických príslušníkov spojovacích vojsk a niekoľko stoviek britských príslušníkov.
LETECKÉ ZÁKLADNE
Niekoľko lietadiel F-117A známych ako útočné lietadlá Stealth teraz uskutočňuje cvičné lety pri leteckej základni al-Udajd. V posledných dňoch sa presunuli z USA do Británie aj bombardéry B-52. Ďalšie lietadlá tohto typu spolu s bombardérmi B-1 sa už nachádzajú v Perzskom zálive. Ďalšie bombardéry typu B-52 a bombardéry s dlhým doletom B-1 a pre radary neviditeľné bombardéry B-2 sú rozmiestené na ostrove Diego García v Indickom oceáne. Americké vzdušné sily majú k dispozícii tieto typy lietadiel: F-15C, F-15E, F-16, A-10 a nepilotované špionážne lietadlá Predator. Spojené štáty majú letecké základne v Turecku, Kuvajte, Bahrajne, Katare, Ománe, Džibuti a Saudskej Arábii.
BRITSKÉ SILY
Približne 45 000 príslušníkov britského kráľovského námorníctva, námornej pechoty a leteckých síl je pripravených na prípadnú vojnu. Ministerstvo obrany 13. marca oznámilo, že väčšina z nich sa už nachádza v Perzskom zálive. Hlavné britské pozemné sily majú k dispozícii asi 26 000 príslušníkov a budú spadať pod velenie prvej britskej obrnenej divízie. Čo sa týka námorných síl, Veľká Británia vyslala flotilu 16 lodí so 4 000 príslušníkmi námornej pechoty, plus flotilu ponoriek. V čele námornej flotily pozostávajúcej so 4 000 námorníkov je lietadlová loď Ark Royal s niekoľkými desiatkami vrtuľníkov a niekoľkými bojovými lietadlami. Britské kráľovské vzdušné sily majú v Perzskom zálive 100 lietadiel - vrátane transportného lietadla Hercules, stíhačiek Tornado a Harrier. Súčasťou vzdušných síl je aj približne 7 000 členov podporného personálu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.