prípravy nájomnej vraždy novinárky českého denníka Mladá fronta DNES (MfD).
Polícia minulý rok v júli zadržala Srbu a ďalšie tri osoby na základe podozrenia z plánovania vraždy. Celý prípad prezradil najatý vrah, vimperský recidivista Karel Rziepel, prezývaný Citrón. Na lavici obžalovaných sa dnes okrem Srbu objavia aj jeho bývalá spolupracovníčka Eva Tomšovicová a podnikatelia Peter Volf a Michal Novotný.
Obžalovaným v prípade uznania viny hrozí až 15 rokov väzenia. Srba svoju vinu odmieta a uviedol, že by mal byť oslobodený, pretože sa prípravy vraždy nedopustil. Jeho advokát Miroslav Kříženecký taktiež verí, že sa preukáže jeho nevina. "Myslím si, že ak bude existovať spravodlivosť v tomto štáte, že sa nám podarí preukázať jeho nevinu," vyhlásil.
Dôvodom nájomnej vraždy mali byť články Sabiny Slonkovej a jej kolegu Jiřího Kubíka z MfD o nevýhodnom prenájme Českého domu v Moskve, ktorý mal na starosti práve Srba. Zverejnili aj informácie, podľa ktorých Srba nakúpil nehnuteľnosti za milióny korún, na čo si nemohol našetriť z platu štátneho úradníka.
K obvineniu z prípravy nájomnej vraždy neskôr pribudli aj obvinenia z nedovoleného ozbrojovania. Polícia u neho našla 25 miliónov korún v hotovosti, dve pištole a tri takzvané strielacie tužky. Srba tvrdí, že išlo o peniaze zdedené po otcovi. Srba čelí aj obvineniu z úplatkárstva kvôli rekonštrukcii ambasády v Záhrebe, Keni a Alžírsku.
Celá kauza vrhla tieň aj na exministra zahraničných vecí Jana Kavana, ktorý je momentálne predsedom Valného zhromaždenia OSN. Exprezident Václav Havel ho minulý rok dokonca nepriamo vyzval, aby zvážil zotrvanie vo funkciách, čo Kavan odmietol. Aféra zasiahla aj vojenskú rozviedku, pre ktorú Srba pracoval pod krycím menom Salima. Vyústila do rozsiahleho vyšetrovania v službe, ktoré podľa šéfa bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne Jana Vidima ukázala v nej "neuveriteľný neporiadok".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.