vojenský zásah USA a ich spojencov voči Iraku. Rozhodujúca je pritom hrozba medzinárodného terorizmu a použitia zbraní hromadného ničenia, ktoré iracký režim už použil voči vlastnému ľudu.
"Nechal som si urobiť právne rozbory, podľa ktorých doterajšie rezolúcie Bezpečnostnej rady za dvanásť rokov poskytujú právny priestor na takýto krok USA a ich spojencov," uviedol včera Dzurinda pre novinárov. Dzurinda zároveň podporil amerického prezidenta Georgea Busha v súvislosti s jeho prejavom, v ktorom vyzval irackého prezidenta Saddáma Husajna, aby opustil do 48 hodín krajinu. "Je veľa dôvodov na to, aby medzinárodné spoločenstvo vyvinulo dostatočný tlak a prijalo také opatrenia, aby diktátorské režimy ako je režim Saddáma Husajna museli skončiť. A je dostatok dôvodov, aby režimy, ktoré disponujú zbraňami hromadného ničenia, boli odzbrojené," konštatoval.
Na zapojenie slovenskej protichemickej jednotky do prípadného konfliktu existuje podľa premiéra široký mandát Národnej rady SR a nie je v tejto súvislosti potrebný nový súhlas parlamentu. Vývoj situácie okolo Iraku premiér konzultoval s predsedami koaličných strán SMK a KDH, pričom podľa premiéra toto stretnutie potvrdilo, že koalícia bude v tomto smere jednotná.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.