pohybovalo 10 policajtov a príslušníkov bezpečnostnej služby. Policajti boli vyzbrojení samopalmi, chránili ich nepriestrelné vesty. Priamo pri vchode stáli ešte dvaja elegantne oblečení ochrankári. Ďalší policajti stáli pri blízkom hoteli Carlton.
Bezpečnostným prehliadkam sa nevyhol ani známy spevák Pavol Hammel. Skôr, ako ho vpustili do podzemných garáží hotela, musel aj on vystúpiť z auta. Ochrankári mu nahliadli do motora a zrkadlom prezreli aj spodok jeho čierneho mercedesu.
Prítomným policajtom sa nepozdával ani náš fotograf, ktorého sa veľmi slušne, ale rázne vypytovali, kto je a čo chce. Jeho údaje si zapísali. Jeden z policajtov na otázku, či ide o výnimočné opatrenia, odpovedal: "Ja tu takto šaškujem už dva roky." Ďalší však priznal, že to nie je bežná situácia: "Opatrenia sú prísnejšie ako zvyčajne."
Pred ambasádou Veľkej Británie na Panskej ulici bola navonok situácia pokojná, bez policajtov a zátaras. Prichádzajúcich vítali dokorán otvorené veľké drevené dvere, hneď za nimi však návštevníka zastavia dvere zo skla, cez ktoré sa dá dostať až po osobnej prehliadke. Tú robí mladý muž, ktorý na naše otázky o prijatých bezpečnostných opatreniach hovoril veľmi tajnostkársky. "Ja vám to nepoviem," povedal. Na otázku, kto by to urobil, odpovedal: "Nikto."
Živo bolo pred francúzskou ambasádou aj napriek tomu, že Francúzi patria k najväčším odporcom vojny v Iraku. Dôvodom však nebola vojna v Iraku, ale príchod českého prezidenta na susedné veľvyslanectvo jeho krajiny. Práve spod brány francúzskeho zastupiteľstva dozerali na bezpečnosť Václava Klausa dvaja uniformovaní policajti. Spoločnosť im okrem kukláčov v dodávke s tmavými sklami ešte robil aj húf novinárov a zvedavcov.
Autor: rp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.