odmietnutie bude znamenať vojenský konflikt, dodal Bush v príhovore k národu.
V asi 15-minútovom vystúpení Bush vyzval príslušníkov irackých ozbrojených síl, aby opustili "zomierajúci režim". V súvislosti s irackou krízou Bush varoval pred možnými "teroristickými operáciami" proti USA alebo ich spojencom. Minister pre vnútornú bezpečnosť Tom Ridge krátko po Bushovom ultimáte oznámil zvýšenie úrovne teroristickej pohotovosti zo "zvýšenej" na "vysokú" - druhú najvyššiu na škále ohrozenia. Na farebnej stupnici je to zvýšenie zo žltej na oranžovú. Bush pripomenul viac ako desaťročie úsilia o mierové odzbrojenie Iraku, ktoré však kvôli prístupu Bagdadu "znovu a znovu" končilo neúspechom.
Prezident vyhlásil, že USA spolupracovali s OSN a majú právomoc odzbrojiť Saddáma Husajna, pričom pripomenul schválené rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, vrátane rezolúcie 1441 z novembra 2002, ktorá Iraku hrozí "vážnymi dôsledkami" v prípade, že sa nepodriadi. Ako dodal, v súvislosti s Irakom nejde o otázku právomoci, ale o otázku vôle. Podľa Busha žiadna krajina nemôže tvrdiť, že Irak sa zbavil zakázaných arzenálov. Bez toho, že by menoval Francúzsko, Bush pripomenul postoje niektorých stálych členov BR OSN. Dodal, že krajiny, ktoré pohrozili vetovaním novej rezolúcie k Iraku zdieľajú názor USA, nie však americkú odhodlanosť. Americký prezident zdôraznil potrebu konať a odstrániť nebezpečenstvo, kým nebude neskoro. Konáme, lebo riziko nečinnosti by boli oveľa väčšie, dodal. Bush zároveň zdôraznil odhodlanie USA pomôcť Iraku v povojnovej obnove.
Iracká Najvyššia rada revolučného velenia a vedenie socialistickej vládnej strany Baas odmietli včera ultimátum amerického prezidenta Georgea W. Busha, ktorý v pondelok dal irackému vodcovi Saddámovi Husajnovi 48 hodín na opustenie krajiny, v opačnom prípade bude čeliť vojenskému konfliktu. Husajn, ktorý predsedal pravidelnému týždňovému zasadnutiu rady v Bagdade, prisľúbil víťazstvo nad USA v "konečnom boji Iraku". Ide o prvú reakciu Saddáma Husajna na Bushove ultimátum. Už predtým odmietol americké ultimátum najstarší syn irackého prezidenta Udaj, podľa ktorého sa americké jednotky, ktoré vpadnú do Iraku, stretnú s "krvavou bitkou".
Poslední pracovníci OSN včera odleteli z Bagdadu na Cyprus, oznámili letiskové zdroje.
Boeing 727 s farbami OSN odviezol 112 medzinárodných pracovníkov organizácie, ktorí ešte v Bagdade zostávali. To isté lietadlo predtým dopravilo do cyperskej Larnaky 81 ďalších zamestnancov OSN, vrátane zbrojných inšpektorov. Generálny tajomník OSN Kofi Annan nariadil evakuáciu všetkých medzinárodných zamestnancov OSN, vrátane zbrojných inšpektorov, ako aj humanitárnych pracovníkov kvôli útoku na Irak, ktorý hrozí už tento týždeň. USA a Británia sa vzdali diplomacie na odvrátenie vojny a vojenská akcia sa môže začať od štvrtka rána (02.15 h SEČ) po vypršaní ultimáta amerického prezidenta Georgea W. Busha.
Vatikán včera stručne, ale ostro odsúdil amerického prezidenta Georgea W. Busha a jeho spojencov za rozhodnutie vzdať sa diplomatického úsilia pri riešení irackej krízy. "Tí, ktorí rozhodli, že mierové iniciatívy dosiahnuteľné medzinárodným právom sa vyčerpali, preberajú na seba obrovskú zodpovednosť pred bohom, pred svojím svedomím i pred dejinami," vyhlásil hovorca Vatikánu Joaquin Navarro-Valls. Vatikán zdôraznil, že ani v prípade vypuknutia vojny nestiahne z Bagdadu svojich diplomatov.
Európska komisia hlboko ľutuje, že v irackej kríze zrejme dôjde k vojenskému riešeniu, pretože ho nepovažovala za nevyhnutné. Nechce sa však vyjadrovať k tomu, či vojenský zásah USA a spojencov proti Iraku bez mandátu OSN bude porušením medzinárodného práva.
Ruský prezident Vladimir Putin včera v telefonickom rozhovore so svojím americkým náprotivkom Georgeom W. Bushom vyjadril ľútosť nad vyhlásením ultimáta irackému režimu zo strany USA. Putin "vyjadril poľutovanie nad rozhodnutím Washingtonu o ultimáte a taktiež nad zlyhaním diplomatického úsilia o dosiahnutie vzájomne akceptovateľného kompromisu," uvádza sa vo vyhlásení Kremľa.
Aj napriek nesúhlasu s vojnou proti Iraku by sa Francúzsko mohlo postaviť na stranu Američanmi vedenej vojenskej koalície, ak by Irak použil biologické a chemické zbrane. Uviedol to včera francúzsky veľvyslanec v USA Jean-David Levitte.
"Ak by (iracký prezident) Saddám Husajn použil chemické a biologické zbrane, pre francúzsku vládu by sa tým úplne a okamžite zmenila situácia," povedal Levitte pre televíznu stanicu CNN.
Spojené štáty americké podporuje v ich ťažení proti Iraku koalícia 45 krajín, vyhlásil dnes americký minister zahraničných vecí Colin Powell.
Tridsať štátov, ktoré poskytli svojich vojakov a logistickú podporu, alebo povolili využitie svojho vzdušného priestoru, súhlasilo s tým, aby boli ich postoje oficiálne zverejnené. Ďalších 15 krajín, ktoré sú na strane USA, chce zostať v anonymite a poskytuje tichú podporu.
Autor: Washington/Bagdad/Larnaka/Vatikán/Brusel/Moskva (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.