Hrušovským vo Varšave.
Poľský prezident Aleksander Kwasniewski nepovažuje za najšťastnejšie, ak sa v tak dôležitej otázke rôznia postoje krajín, raz ako členov Európskej únie a následne ako členov Severoatlantickej aliancie. Podobný postoj zaujal počas stretnutia so slovenskými poslancami aj šéf diplomacie Wolodzimierz Cimoszewicz. Všetci politici, s ktorými sa slovenskí zákonodarci stretli, veria, že nepôjde o rozkol, ktorý by mohol negatívne vplývať na spolužitie starého kontinentu a nedôjde k zmareniu historickej šance na jeho zjednotenie.
Hrušovský v súvislosti so záverečnou etapou ratifikačného procesu nových kandidátskych krajín do EÚ by rád preferoval formu, aby tieto štáty spoločne lobovali v parlamentoch, ktoré budú zmluvy schvaľovať. Potom by mohli jedným hlasovaním rozhodnúť o členstve v EÚ celej desiatky naraz. Takéto riešenie je schodné aj pre členov poľského Sejmu a Senátu.
Rozhovory delegácií poľského a slovenského parlamentu, v ktorej sú za NR SR Ľudmila Mušková, Mária Demeterová, Milan Gaľa a László Köteles, boli venované aj možnostiam intenzívneho rozvoja ekonomickej spolupráce. Obe strany by rady videli zlepšenie cestného i železničného spojenia, čo následne ovplyvní aj rozvoj obchodu a turizmu. Bezkonfliktnosť vo vzájomných vzťahoch otvára podľa poslancov možnosť úzkej spolupráce, predovšetkým na regionálnej úrovni na oboch stranách hraníc.
Časový harmonogram návštevy slovenskej parlamentnej delegácie vo Varšave sa často mení a až po mimoriadnom zasadaní vlády sa uskutočnilo stretnutie Hrušovského s premiérom Leszkom Millerom. Vzhľadom na medzinárodnú situáciu sa dnešná návšteva Krakova pravdepodobne neuskutoční.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.