poslednej chvíle sa totiž špekulovalo, či myšlienka odobrať vozidlá po kvalifikácii a zakázať akékoľvek práce na monopostoch je šťastná a tiež čo bude s doterajším nedeľným zahrievacim tréningom, ktorý sa jazdil štyri hodiny pred štartom pretekov. Krátko pred začiatkom novej sezóny napokon FIA tento tréning z itinerára závodného víkendu vyškrtla, no presná forma výkladu nových pravidiel sa mohla vyskúšať až v Melbourne.
Okrem iného nové pravidlá hovoria, že po pretekoch sa monopost musí odvážiť, nesmie sa v ňom dopĺňať žiadne palivo a do pretekov musí nastúpiť s rovnakými pneumatikami ako skončil kvalifikáciu. Samozrejme, že táto interpretácia je veľmi obšírna a je potrebné rozmeniť ju na drobné. V praxi to potom znamená to, že po skončení sobotňajších kvalifikačných jázd sa musia všetky autá odvážiť (okrem iného aj pre prípad, že by vyvstala potreba použitia náhradného auta, kde je prípustný váhový rozdiel v limite 3 kg) a potom sa pod dohľadom môžu do 18.00 hod. odtlačiť do tímových garáží na štandardnú údržbu pod ktorou sa rozumie napríklad doplnenie oleja, brzdových, či chladiacich kvapalín (nie paliva), ošetrenie, vyčistenie vozidla, úprava pre zvýšenie pohodlia pretekára, pripojenie na počítač pre získanie potrebných informácií, respektíve celková kontrola funkčnosti všetkých systémov. Do osemnástej hodiny však musia byť autá odtlačené do priestoru Parc Fermé (uzatvorené parkovisko pretekárskych vozidiel pod dozorom FIA), kde ich prevezmú delegáti federácie. Parc Fermé je uzatvorené až do ôsmej hodiny v nedeľu ráno, kedy si tímu smú vozidlá opäť prevziať a pracovať na nich iba za rovnakých podmienok ako v sobotu po kvalifikácii. Pokiaľ ide o pneumatiky, tak pri zistení závady na niektorej z gúm je možné poškodené koleso vymeniť, ale iba za podmienky, že bude na auto namontovaná pneumatika, ktorá bude mať odjazdených viac kôl, ako tá poškodená. Výmena pneumatík je mimoriadne povolená (na pokyn delegátov FIA) tiež v prípade, že sa zmenia podmienky na trati. Teda ak je trať mokrá, tak sa smie prezuť do "mokrých" gúm, respektíve, ak v kvalifikácii pršalo, tak tímy do suchých pretekov môžu prezúvať do "suchého obutia".
Cieľom týchto úprav pravidiel je znížiť náklady a rozdiely medzi jednotlivými tímami (napríklad, tie bohatšie na kvalifikáciu používali výkonnejšie motory s krátkou životnosťou) a taktiež zvýšiť dramatickosť podujatia. Na prvých pretekoch sa to síce veľmi neodrazilo, no každopádne trend predlžovania životnosti motorov môžeme pokladať za správny a určite prinesie svoje ovocie (súčasné motory majú životnosť asi päťsto kilometrov). Určite najviac radosti zo zavedenia nových pravidiel však mali mechanici, ktorým sa doteraz pravidelne stávalo, že pred pretekmi na vozidle pracovali dlho do noci, ba neraz aj celú noc (ak sa pilotovi vozidlo podarilo zošrotovať).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.