Sajlíja (TASR)
"Toto sme skutočne nečakali. To bolo mimo plánu," pripustil Lawrence Korb, popredný predstaviteľ Rady pre zahraničné vzťahy so sídlom v New Yorku. "Načasovanie akcie mohlo byť predvídateľné, ale metóda, akou k nej nakoniec došlo, určite nebola," hovorí. "Washington udrel mimo plánu avizovanej masívnej ofenzívy, pretože mal špecifické a citlivé spravodajské informácie o lokalite irackého vedenia," znie oficiálne vysvetlenie americkej strany.
Harlan Ullman, stratég súkromného Centra pre strategické a medzinárodné štúdie vo Washingtone, má však na vec iný názor. V tomto ranom štádiu vývoja ponúka tri možné vysvetlenia, prečo Američanom prvotný "šok a úžas" podľa vonkajšieho dojmu celkom nevyšiel:
1. Išli po Saddámovi a jeho posluhovačoch a dúfali, že keď ho hneď zabijú, vojna sa rýchlo skončí,
2. Američania chceli len vyslať Iračanom signál, že to s vojnou myslia vážne a že toto je ich posledná šanca na kapituláciu, pretože ich rozvážny a mierny útok naznačuje, že bude nasledovať niečo oveľa väčšie a strašnejšie,
3. Zaútočili sme veľmi miernym spôsobom jednoducho preto, že sme boli zle informovaní, domnieva sa Ullman. Práve v súvislosti s touto alternatívou, ku ktorej sa on osobne prikláňa najviac, je dôležité, že povel na útok vydal Biely dom na základe informácií CIA, že pri Bagdade sa koná schôdzka Husajna s piatimi najvyššími predstaviteľmi krajiny, a CIA toto miesto lokalizovala. Ako vyšlo najavo neskôr, keď sa Husajn objavil v televízii a dokázal, že ho žiadna raketa nezabila, informácie americkej rozviedky zrejme neboli až také presné.
Samozrejme, že toto hodnotenie situácie treba brať s istou nadsázkou, keďže od začiatku leteckej ofenzívy uplynulo ešte len niekoľko hodín a plánovaná stratégia americkej armády sa môže ešte rozvinúť - ako to napokon sľubujú aj oficiálni predstavitelia.
V rámci rozsiahleho leteckého útoku plánuje americká armáda zhodiť na Irak až desaťnásobne viac bômb než v roku 1991 počas vojny v Perzskom zálive. Navyše teraz pôjde o tzv. inteligentné bomby, teda samonavádzacie zariadenia, ktoré dokážu samostatne vyhľadať cieľ a zneškodniť ho s presnosťou niekoľkých metrov.
Ullman však upozorňuje, že takáto stratégia si nutne nevyžaduje nepretržité 24-hodinové bombardovanie. "V taktike šok a hrôza ide o získanie okamžitej prevahy," hovorí americký stratég. "Keď dostanete Saddáma, vyhrali ste zápas". Pri tejto príležitosti citoval dávneho čínskeho filozofa menom Sün C´, ktorý je autorom známeho výroku, že "najlepším spôsobom, ako vyhrať boj, je nebojovať ho". Tohto mudrca s obľubou cituje aj generál Tommy Franks, veliteľ amerických síl v irackej vojne. Analytik Korb však pripomína, že dnes išlo o špecifický útok na špecifické miesto, a pokiaľ sa tam Saddám skutočne v tej chvíli nachádzal, tak by sa mal vážne obávať dvoch vecí: kto dal Američanom informácie o mieste jeho pobytu, a napokon, či ešte vôbec existuje miesto, kde by bol úplne v bezpečí.
Autor: As
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.