Korzár logo Korzár

Spojenci udreli na Irak

Spojené štáty včera za úsvitu spustili letecký útok na Irak. Začiatok vojenskej operácie proti režimu irackého prezidenta Saddáma Husajna potvrdil

po tretej hodine ráno SEČ Biely dom a o 4.15 SEČ aj prezident George W. Bush v prejave k národu. Krátko predtým sa v Bagdade rozozvučali sirény signalizujúce letecký poplach. Za nimi nasledovalo niekoľko silných výbuchov a v meste bolo počuť zvuk lietadiel a protileteckej paľby. Ulice boli vyľudnené, obyvatelia sa v očakávaní útoku poukrývali do krytov a pivníc.

Tri vlny prvých útokov

Američania podnikli za úsvitu tri vlny útokov na Bagdad. Prvé výbuchy sa ozvali z južných a východných predmestí Bagdadu a zamerali sa oblasti, kde sa pravdepodobne zdržiavali vedúci predstavitelia irackého režimu. Zo zasiahnutých miest sa zdvihli tmavé oblaky dymu. Neskôr sa ozvali výbuchy aj v centre Bagdadu. Prvá vlna vzdušného útoku mala povahu ohraničeného bombardovania takzvanými neviditeľnými lietadlami F-117 a strelami s plochou dráhou letu Tomahawk. Sirény oznámili koniec prvej vlny náletov asi dve a pol hodiny po jej spustení. Iba o niekoľko minút neskôr zazneli znova, aby varovali obyvateľstvo, po čom mestom otriaslo niekoľko nových explózií. V rámci ranných náletov odpálila americká armáda viac ako 40 rakiet s plochou dráhou letu na ciele v Bagdade. Strely boli vypálené zo štyroch amerických vojenských lodí a dvoch ponoriek rozmiestnených v Stredozemnom a Červenom mori a v Perzskom zálive. Útok z mora dopĺňalo bombardovanie neviditeľných bojových lietadiel typu F-117 Nighthawk, ktoré zhadzovali 900-kilogramové laserom navádzané bomby. Admirál americkej lietadlovej lode USS Abraham Lincoln Timothy Keating označil útok za "Operáciu iracká sloboda". Britské letectvo sa dnešných útokov nezúčastnilo. Americké jednotky zasiahli "vybrané ciele vojenského významu", oznámil Bush Američanom.

Atak smeroval na Saddáma

Ranné útoky boli namierené proti najvyšším predstaviteľom irackého vedenia a došlo k nim po tom, ako tajné služby varovali pred hrozbou premrhania dobrej príležitosti na útok. CIA údajne lokalizovala miesto, kde sa mal Husajn stretnúť so svojím vedením. Na schôdzke malo byť prítomných päť irackých predstaviteľov, hovorca britskej armády v Katare však odmietol uviesť, o koho išlo. Povedal len toľko, že úder riadenými strelami Tomahawk mal byť "varovným výstrelom" a spojenecké sily si stále želajú, aby Husajn kapituloval.

Prví mŕtvi

Iracká vláda vyhlásila, že na predmestiach Bagdadu bolo počas náletov zasiahnutých niekoľko civilných cieľov a utrpelo pri nich zranenia veľa civilistov. K škodám došlo údajne v oblasti Dúra - juhovýchodnej štvrti Bagdadu, kde sa nachádza aj rafinéria ropy. Podľa vysokopostaveného zástupcu ministerstva informácií tu bolo zasiahnutých veľa civilných cieľov, zabitý jeden a zranených bolo mnoho civilistov. Americká strana hlásila úspešný zásah cieľov v južnom Iraku. Na kuvajtsko-irackom pohraničí došlo k delostreleckej výmene, ktorú začala iracká strana a americká opätovala.

Bol to len úvod

Popredný predstaviteľ amerického Pentagónu vyhlásil, že prvé letecké útoky na Bagdad mali obmedzený charakter a boli predohrou k intenzívnejším vojenským operáciám. "Nie je to deň A," uviedol predstaviteľ Pentagónu. Nálety boli akousi úvodnou fázou ohlasovanej masívnej ofenzívy, v rámci ktorej má americká armáda v úmysle zhodiť na Irak vyše 3 000 tzv. inteligentných bômb a spôsobiť irackej strane "šok a úžas". Obmedzené nálety USA na Irak budú podľa jedného z veliteľov amerických síl v Kuvajte pokračovať aj nasledujúce dva až tri dni. Spresnil, že plánované útoky amerických lietadiel budú vylepšenou, resp. posilnenou verziou bombardovania, ktoré v posledných rokoch uskutočňovali americko-britské hliadky v bezletových zónach nad severným a južným Irakom. Po masívnej leteckej ofenzíve malo nastúpiť pozemné vojsko, ktoré bolo v počte 50 000 mužov pripravené na hraniciach s Kuvajtom.

Večer zaútočili pozemné sily

Americké lietadlá a delostrelectvo včera večer zaútočili na pozemné ciele v južnom Iraku. Ofenzívu začal raketový útok na oblasti v južnom Iraku, rovnako ako guľometného ostreľovania pozemných cieľov z vrtuľníkov. Delostrelectvo 3. pechotnej divízie americkej armády spustilo sústredenú paľbu na iracké vojsko. V prvej fáze pozemnej vojny delostrelectvo podporili samonabíjacie húfnice Paladin a raketomety.

Hlavný veliteľ divízie Bufourd Blount vyhlásil, že delostrelecká paľba je signálom prvej fázy pozemnej vojny proti Iraku. Blount ešte v stredu povedal, že delostrelecká paľba otvorí útok pozdĺž celej kuvajtsko-irackej hranice.

Druhá vlna náletov

Bagdadom včera večer otriasli mohutné výbuchy. Krátko predtým, o 18.50 h SEČ, zazneli varovné sirény. Intenzívne bombardovanie zasiahlo najmenej tri budovy na ľavom brehu rieky Tigris a niekoľko výbuchov bolo počuť aj v blízkosti vládnych budov. Na útok reagovala iracká protivzdušná obrana.

Bagdad zasiahli strely s plochou dráhou letu. Mestom otriasli mohutné explózie. Z miest, kde sa nachádzajú ministerstvá zahraničných vecí a plánovania, stúpali po raketových útokoch kúdoly dymu, budova ministerstva plánovania horela. Washington informoval, že Američania zaútočili strelami s plochou dráhou letu na bašty Republikánskej gardy. Večerný americký letecký útok bol oveľa intenzívnejší ako predchádzajúce útoky. Podľa britského vojenského zdroja sa včera v noci začala hlavná ofenzíva.

Do Iraku vstúpil aj Prvý expedičný zbor americkej námornej pechoty.

Prví Iračania sa vzdávali

Americké a britské jednotky získali večer kontrolu nad prístavným mestom Umm Kasr ležiacim na južných hraniciach Iraku. Mesto Umm Kasr je najvýznamnejším námorným prístavom, ktorý Iraku slúži pre väčšinu transakcií zahraničného obchodu. Mesto leží približne 50 kilometrov južne od Basry, ktorá má byť podľa americkej armády prvým cieľom spojeneckej invázie.

Kuvajtské úrady zároveň oznámili, že oddielom americkej námornej pechoty, ktoré vstúpili na iracké územie, sa vzdal väčší počet príslušníkov ozbrojených síl Iraku. Podľa vojnového korešpondenta agentúry Reuters sa Američanom vzdali irackí vojaci, ktorí v blízkosti hraníc s Kuvajtom zakladali mínové polia.

Okrem amerických síl sa na invázii z Kuvajtu do južného Iraku podieľajú aj príslušníci britskej kráľovskej námornej pechoty. Podľa britskej BBC je americko-britský útok pozemných síl s asi 60 000 mužmi v súlade s pôvodnými plánmi na spoločný útok na Bagdad alebo Basru. Do operácie v južnom Iraku večer zapojili aj britské bombardéry s vertikálnym štartom Harrier. Podľa televíznej stanice Sky News mali za úlohu "zistiť rozmiestnenie mobilných odpaľovacích rámp (irackých) raketových striel (zem-zem) Scud namierených proti Kuvajtu". Ďalších niekoľko desiatok stíhačiek vyzbrojených raketovými strelami zem-zem a bombami vzlietlo z americkej lietadlovej lode s jadrovým pohonom Theodore Roosevelt nachádzajúcej sa vo východnej časti Stredozemného mora. Smerovali na bližšie nešpecifikovanú podpornú misiu operácie v Iraku, vysvetlil hovorca lietadlových lodí John Oliveira.

Poplašné sirény v Bagdade upozorňujúce na možný vzdušný útok sa opäť spustili o 21.00 h SEČ. Krátko predtým sirény oznámili koniec druhého amerického raketového útoku na Bagdad, ktorý trval asi desať minút.

Podľa irackej televízie včera večer zahynuli štyria irackí vojaci a päť ich utrpelo zranenia.

Autor: Bagdad/Kuvajt/Dubaj/Washington (TASR)

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  4. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  5. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  6. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  7. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  2. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  3. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  4. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  5. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  6. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  7. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 703
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 669
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 211
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 105
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 115
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 916
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 387
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 267
  1. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Fakty sú neúprosné. Slovenská populácia nezadržateľne starne
  2. Věra Tepličková: Ak Huliak hulí, je to celkom normálne, ak hulí do črepníka...
  3. Lucia Nicholsonová: List rastlinke, do ktorej sa vyfajčil Huliak
  4. Ján Šeďo: "Krásne" tričko v E-shope za príspevok na muníciu pre Ukrajinu.
  5. Irena Šimuneková: Červená studňa –Paradajs - Tanád – Ottergrund - Červená studňa časť 2..
  6. Marek Mačuha: O dôchodcoch bez emócií
  7. Viktor Pamula: Súdna rada bez predsedu
  8. Marek Strapko: Ja mám základné vzdelanie!!!
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 99 344
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 80 524
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 280
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 33 873
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 31 228
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 644
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 18 894
  8. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom 12 874
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Fakty sú neúprosné. Slovenská populácia nezadržateľne starne
  2. Věra Tepličková: Ak Huliak hulí, je to celkom normálne, ak hulí do črepníka...
  3. Lucia Nicholsonová: List rastlinke, do ktorej sa vyfajčil Huliak
  4. Ján Šeďo: "Krásne" tričko v E-shope za príspevok na muníciu pre Ukrajinu.
  5. Irena Šimuneková: Červená studňa –Paradajs - Tanád – Ottergrund - Červená studňa časť 2..
  6. Marek Mačuha: O dôchodcoch bez emócií
  7. Viktor Pamula: Súdna rada bez predsedu
  8. Marek Strapko: Ja mám základné vzdelanie!!!
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 99 344
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 80 524
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 280
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 33 873
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 31 228
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 644
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 18 894
  8. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom 12 874
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!

Už ste čítali?

VÝSLEDKY VOLIEB 2024
SkryťZatvoriť reklamu