Korzár logo Korzár
Streda, 28. júl, 2021 | Meniny má KrištofKrížovkyKrížovky

Reakcie sveta na útok sú prevažne záporné

Ku včerajšej ofenzíve spojencov v Iraku zaujal stanovisko celý svet. Prevažujú záporné reakcie.Prodi: Smutný deň pre svetZačiatok vojny v Iraku

Ku včerajšej ofenzíve spojencov v Iraku zaujal stanovisko celý svet. Prevažujú záporné reakcie.

Prodi: Smutný deň pre svet

Začiatok vojny v Iraku považuje predseda Európskej komisie Romano Prodi za "smutný a temný" deň pre všetky národy sveta. Vyjadril nádej, že vojna bude čo najkratšia, čo najmenej krvavá, a že čo najmenej naruší stabilitu v regióne. Prodi prisľúbil rýchlu humanitárnu pomoc obyvateľom Iraku. Lídrov členských krajín EÚ, ktorí sa včera večer zišli na summite v Bruseli, požiadal, aby sa pokúsili budovať jednotný postoj k začatému konfliktu na tom, čo ich spája. "Európa môže efektívne prispieť k mieru vo svete, len ak všetky národy budú ťahať spoločne za jeden koniec lana v rámci Európskej únie," apeloval šéf komisie.

Putin: "Neoprávnená a zbytočná vojna"

Ruský prezident Vladimir Putin odsúdil vojnu proti Iraku ako "neoprávnenú a zbytočnú". Putin žiadal "bezodkladné zastavenie vojenskej akcie. Keď dopustíme, aby medzinárodné právo bolo vystriedané právom pästí, podľa ktorého má silnejší vždy pravdu a právo na všetko a pri voľbe použitých prostriedkov nie je ničím obmedzený, potom sa spochybní jeden zo základných princípov medzinárodného práva, menovite princíp nedotknuteľnosti suverenity štátov," argumentoval. Ruský líder označil začiatok vojenského ťaženia proti Bagdadu za "veľkú politickú chybu", ktorá ohrozuje celý región Blízkeho východu veľkou humanitárnou a ekologickou katastrofou.

Nemecko: Unisono proti

Hlboké znepokojenie a rozčarovanie vyslovil včera nemecký spolkový kancelár Gerhard Schröder na margo prvých vojenských útokov na Irak. Predseda nemeckej vlády vyslovil zároveň poľutovanie, že stroskotali úsilia vyriešiť krízu v Iraku mierovou cestou. Podobne negatívne sa voči vojenskému zásahu USA postavil aj šéf nemeckej diplomacie Joschka Fischer, ktorý ostro útok odsúdil. Spolkový minister obrany Peter Struck zdôraznil, že nemeckí vojaci, ktorí sa nachádzajú v Kuvajte, nie sú a ani nebudú zapojení do bojov a rovnako neboli zatiaľ postihnutí odvetnými irackými protiútokmi. V Kuvajte pôsobí malá protichemická jednotka Bundeswehru. Po celom Nemecku sa začali uskutočňovať protivojnové demonštrácie za účasti tisícok nespokojných Nemcov.

Francúzsko: Hlboké znepokojenie

Francúzsko vyjadrilo po začiatku vojenských operácií v Iraku hlboké znepokojenie. Uviedlo to francúzske ministerstvo zahraničných vecí s nádejou, že konflikt bude môcť byť ukončený čo najskôr. Podľa vyhlásenia ministerstva Francúzsko tiež apeluje na krajiny v regióne, aby sa zdržali iniciatív, ktoré môžu zhoršiť situáciu.

Straw: Chceme skončiť utrpenie

Britský minister zahraničných vecí Jack Straw adresoval včera irackému národu posolstvo, v ktorom ho ubezpečil, že spojenecké vojská podporia obyvateľov v úsilí zbaviť sa hrozného režimu irackého prezidenta Saddáma Husajna. "Chceme, aby sa toto vaše utrpenie skončilo," dodal šéf britskej diplomacie.

Aznar: Podpora obnoveniu medzinárodného práva

Madrid podporuje podľa španielskeho premiéra Josého Maríu Aznara obnovenie medzinárodného práva v Iraku. "Bagdadský režim až doteraz pohŕdal právom, keď ignoroval záväzky v oblasti odzbrojenia a odmietol svoju poslednú šancu," uviedol Aznar. Španielska vláda podľa neho s plnou zodpovednosťou podporuje obnovenie medzinárodného práva v Iraku, aby sa naplnili podmienky pre mier a bezpečnosť.

Klaus: ČR nie je súčasť koalície

Český prezident Václav Klaus včera v reakcii na zásah proti Iraku zopakoval, že Česká republika nie je súčasťou koalície, ktorá začala vojenské operácie proti Iraku. "Česká jednotka v Kuvajte je k dispozícii v rámci mandátu Parlamentu ČR," zdôraznil prezident, ktorý je rád, že jeho postoje sú v tejto veci zhodné s postojmi českej verejnosti a českej politickej reprezentácie. Klaus vyjadril poľutovanie, že krízu okolo Iraku sa nepodarilo vyriešiť diplomatickými prostriedkami. Český premiér Vladimír Špidla dnes taktiež zdôraznil, že ČR nie je súčasťou koalície, ktorá zaútočila na Irak. "Sme súčasťou operácie Trvalá sloboda, ktorá je svojim spôsobom tiež operáciou koaličnou, ale pokiaľ ide o akciu v Iraku a je úplne jasné, že Česká republika nie je súčasťou tejto operácie a jedná na základe svojho suverénneho mandátu, ktorý jej dali jej ústavné orgány," doplnil český premiér.

Kwasniewski: Vojna musí byť dôsledná

Poľský prezident Aleksander Kwasniewski zdôraznil, že "rozhodnutia a opatrenia prijímané niekoľko mesiacov nepriniesli žiadaný efekt. Nepriniesli ani skutky v zmysle plnenia rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN číslo 1 441". Poľsko je podľa neho súčasťou veľkej protiteroristickej koalície, ktorá vznikla po udalostiach 11. septembra 2001. Vojna s terorizmom musí byť dôsledná a treba ju doviesť "do úplného, skutočného a pre nás dobrého konca," vyhlásil Kwasniewski.

Medgyessy: Maďarsko nie je vo vojne

Maďarsko nie je vo vojne s Irakom a nie je súčasťou irackého vojenského konfliktu. Uviedol to včera maďarský premiér Péter Medgyessy, ktorý zároveň vyjadril nádej vlády, že akcia bude mať čo najmenej obetí. "Všetky kroky vládneho kabinetu v tejto súvislosti sú určené naplnením záujmov bezpečnosti krajiny, zaručením pokoja jej občanov a uplatnením bezpečnostných záujmov Maďarska," dodal predseda vlády.

Sever Európy: Rôzne postoje

Severoeurópske krajiny zaujali k otázke vojnového konfliktu v Iraku rôzne pozície. Fínsko sa vyjadrilo v tom zmysle, že použitie sily bez mandátu OSN je neprijateľné. "Vojna by nemal viesť k tomu, aby sa úloha OSN odsunula nabok," píše sa v stanovisku fínskej vlády. Dánsky premiér Anders Fogh Rasmussen ešte minulý týždeň vyjadril podporu svojej krajiny USA. Jeho krajina do oblasti Perzského zálivu vyslala ponorku. Nórsky premiér Kjell Magne Bondevik vyjadril ľútosť nad začiatkom vojny. "Je to predovšetkým smutný deň. Vojna je vždy zlo. Myslím na tých, ktorí už dlhé roky trpia pod hrozným režimom a teraz musia znášať ešte aj vojnu," uviedol Bondevik.

Švédsko: Porušenie ľudských práv

Predseda švédskej vlády Göran Persson dnes v Štokholme ostro odsúdil americký útok na Irak. Vojenská operácia USA je podľa neho porušením ľudských práv. Akcia nie je legitímna zo strany Bezpečnostnej rady OSN.

Taliansko a Grécko: Štrajky a demonštrácie

Taliansko a Grécko reagovali na začiatok vojny v Iraku vlnou štrajkov a mobilizáciou pacifistov. Talianske odbory vyzvali všetkých pracujúcich, dvojhodinovým štrajkom protestovali proti nemorálnemu a ilegálnemu útoku. Zamestnanci verejného sektora vyhlásili celodenný štrajk. Včera večer zorganizovala talianska opozícia fakľový pochod cez celé centrum Ríma, v Miláne protestovali študenti. Taliansky premiér Silvio Berlusconi je jedným z najoddanejších spojencov Washingtonu v otázke Iraku. V stredu sa mu podarilo od parlamentu získať súhlas k poskytnutiu vzdušného priestoru krajiny a jej vojenských základní USA. V Aténach včera proti vojne demonštrovalo približne 30 000 žiakov a študentov. Prechádzali okolo amerického veľvyslanectva a skandovali heslá ako "Dajte šancu mieru!".

Belgicko: Sme sklamaní

Belgický premiér Guy Verhofstadt vyjadril poľutovanie nad začiatkom vojenskej operácie proti Iraku a prisľúbil jeho obyvateľom humanitárnu pomoc. Belgicko je podľa neho veľmi sklamané, že sa USA nepokúsili pokračovať v hľadaní mierového riešenia irackej krízy. "Belgická vláda spolu so šéfom zbrojných inšpektorov Hansom Blixom ostáva presvedčená, že existovala alternatíva k vojne," vyhlásil Verhofstadt.

Vatikán: Bolesť a ľútosť

Vatikánsky hovorca Joaquin Navarro-Valls vyslovil včera ľútosť nad rozpútaním vojenskej operácie proti Iraku. "Svätá stolica prijala s hlbokou bolesťou správy o vývoji posledných udalostí v Iraku," uviedol Navarro-Valls. Podľa neho Vatikán na jednej strane ľutuje, že iracký režim nerešpektoval rezolúcie OSN a výzvu pápeža Jána Pavla II., ktorý ho žiadal o odzbrojenie krajiny. Na druhej strane vyslovil ľútosť nad tým, že sa prerušila cesta rokovania v súlade s medzinárodným právom, ktorá by viedla k mierovému riešeniu drámy v Iraku. Pápež Ján Pavol II. zasvätil včerajšiu svätú omšu mieru a irackému ľudu.

Indonézia: Žiadame mimoriadne zasadanie BR OSN

Indonézia ostro odsudzuje jednostranný útok na Irak a vyzýva na zvolanie mimoriadneho zasadania OSN. Vyhlásila to včera indonézska prezidentka Megawati Sukarnoputrí, najvyššia predstaviteľka najľudnatejšej moslimskej krajiny sveta. Odsúdila útok ako nelegitímny. Členovia BR OSN "musia vyzvať USA a ich spojencov, aby si uvedomili zodpovednosť za humanitárne dôsledky vojny na Irak a okamžite zastavili útok," uviedla Megawati.

Japonsko: Morálna podpora

Japonský premiér Džuničiro Koizumi po začatí vojenského útoku na Irak vyjadril morálnu podporu Spojeným štátom. "Tentoraz...chápem a podporujem použitie sily Spojenými štátmi," vyhlásil Koizumi.

Čína: Zastavte akciu

Čína vyzvala Spojené štáty americké, aby zastavili vojnu v Iraku. "Vyzývame dotknuté krajiny, aby zastavili ich vojenskú akciu a vrátili sa na cestu práva," uviedol hovorca ministerstva zahraničných vecí v Pekingu. Podľa neho vojenská akcia proti Iraku porušuje Chartu OSN.

Južná Kórea: Útok je nevyhnutný

Juhokórejský prezident Ro Mu-hjun v televíziou vysielanom prejave k obyvateľom svojej krajiny vyhlásil, že Američanmi vedený útok na Irak je nevyhnutný. Zároveň vyjadril odhodlanie urobiť všetko pre to, aby začatý vojnový konflikt nespôsobil zvýšenie napätia medzi Južnou a Severnou Kóreou.

LAŠ: Kto dal Bushovi povolenie?

Po Iraku príde podľa vysokopostaveného predstaviteľa Ligy arabských štátov (LAŠ) rad na ďalšie arabské krajiny. "Otázka, ktorú si kladie každý arabský občan, je nasledujúca: Kto dal povolenie americkému prezidentovi Georgeovi W. Bushovi zasahovať do irackých záležitostí? Nikto, ani sám americký ľud," vyhlásil v Káhire námestník generálneho tajomníka LAŠ Saíd Kamal. Podľa neho príde jedného dňa rad na ďalšie arabské krajiny. Kamal zároveň pripomenul opakované vyhlásenia amerických vodcov, ktorí vyslovili záujem prispieť k zmenám a "väčšej demokracii" v oblasti.

Irán: Ostaneme neutrálni

Iránsky minister zahraničných vecí Kamal Charrází varoval, že vojna bude mať nepredvídateľný dopad a bude stáť životy veľkého počtu nevinných ľudí. Charrází zároveň vyhlásil, že Irán zostane v konflikte neutrálny. "Islamská republika nezasiahne v prospech jedného alebo druhého tábora," uviedol.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. M. Šmigura: Pozeráme sa smerom na Varšavu
 2. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu
 3. Kravy jedia srvátku. Výrobky vďaka tomu nemajú konkurenciu
 4. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 5. Túto bagetu jedia Slováci už 24 rokov. Čo nám chutí najviac?
 6. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 7. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 8. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 9. Lenivý brunch s Muchom
 10. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 1. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 2. Do portfólia Proxenty pribudol projekt na Šancovej
 3. 60 rokov tradície s ekologickým srdcom a modernou víziou
 4. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 5. Keď ekológia spája
 6. Wüstenrot predstavuje novú stratégiu pre slovenský trh
 7. Na zmenu zdravotnej poisťovne vám po novom stačia 3 minúty
 8. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 9. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 10. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 1. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 11 177
 2. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 167
 3. Od Česka až po Jadran 3 986
 4. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 507
 5. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom 3 254
 6. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti 3 171
 7. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 3 109
 8. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu 2 956
 9. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach? 2 640
 10. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny 2 215
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister vnútra SR Roman Mikulec a predseda vlády SR Eduard Heger.

Rokovať o Mikulcovi a policajnom prezidentovi Kovaříkovi žiada Sme rodina.


50m
Potvrdenie o očkovaní potrebujete na vstup na Eiffelovku, od víkendu pribudnú aj interiéry reštaurácií a barov. Mnohé miesta ponúkajú aj rýchlotesty priamo na mieste.

Zdravotníkov povinne očkujú viaceré štáty.


8 h
Policajná kontrola na hraničnom priechode Čunovo - Rajka.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 392-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 534 obetí.


a 4 ďalší 22 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop