zasadaní Bezpečnostnej rady. Na rade sa zúčastnil aj námestník riaditeľa SIS Vladimír Michal a riaditeľ Vojenského obranného spravodajstva František Kašický.
Rada sa dohodla, že policajtom bude pri práci pomáhať tisíc vojakov. "Vyčlenené jednotky boli uvedené do stupňa pohotovosti," povedal Dzurinda.
Premiéra o začatí útoku informoval veľvyslanec USA na Slovensku Ronald Weiser. Ešte v stredu večer o trištvrte na desať mal premiér telefonovať s viceprezidentom USA Dickom Cheneym, ale rozhovor sa napokon neuskutočnil.
Americká armáda využila už aj náš vzdušný a pozemný priestor. Ponad Slovensko preletelo už viac ako 100 lietadiel a prešli dva konvoje.
Ráno sa kvôli vojne v Iraku stretli aj traja najvyšší ústavní činitelia - premiér Mikuláš Dzurinda, predseda parlamentu Pavol Hrušovský a prezident Rudolf Schuster. Prijali spoločné uznesenie, v ktorom ľutujú, že sa situácia v Iraku nevyriešila mierovou cestou. "Zároveň si uvedomujeme, akou hrozbou pre svetovú bezpečnosť bol a ešte stále je režim Saddáma Husajna," vyhlásili.
Jeho odzbrojenie preto považujú za nevyhnutné: "Veríme, že vojenské operácie budú rýchle, účinné a obete na ľudských životoch čo najmenšie." Spoločne myslia na slovenských chemikov v Kuvajte. "Sme presvedčení, že pri plnení svojho humanitárneho poslania budú platnými členmi spoločenstva a všetkým želáme skorý návrat."
Podľa prezidenta Schustera vojna nikdy ľuďom nepridá na nálade, "ale sú situácie, keď sa iné riešenie nenašlo, preto som presvedčený, že sa zmení verejná mienka". Reagoval tak na vysoký počet ľudí, ktorí sú proti vojne.
Premiér sa včera v televízii a v rozhlase prihovoril občanom. Upokojil ich, že je postarané o ich domy a majetok a štát normálne funguje.
Autor: mož
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.