svoju polohu skoro na piatich stovkách občas od seba ne veľmi vzdialených ostrovov a ostrovčekov a na jednom polostrove. Ostrovy tvoria tretinu rozlohy krajinu. Stovka ostrovov je obývaná. Podmienkou fungovania každej modernej civilizácie sú komunikácie. V Dánsku často vedú životne dôležité spojnice naprieč slanou vodou a okrem trajektových liniek ich zaisťujú mosty.
Dánske mosty boli a sú v niektorých prípadoch na samej hranici technických ale aj finančných možností doby. Na ostrove Sjaelland leží hlavné mesto Dánska - Kodaň, na ostrove Fyn druhé najväčšie z dánskych miest - Arhus a Alborg - ďalšie veľké mesto leží na Jutskom polostrove (Jylland).
Najfrekventovanejšia a najdôležitejšia vnútroštátna tepna z Konade cez Odenese na Jutský polostrov prekonáva na dvoch miestach morské úžiny: medzi ostrovmi Sjaelland a Fyn 18-kilometrovú úžinu Storebaelt, medzi Fynom a Jutským polostrovom omnoho užší Lillebaelt. Naprieč osemnástikometrovou úžinou Storebaelt vedie najfrekventovanejšia dánska diaľnica a železnica na Jutský polostrov. Ešte v roku 1997 tam celú premávku zaisťovali trajekty. Medzi obidvoma brehmi súbežne pendlovali lode pre prevod áut a kamiónov a trajekty na prevoz celých vlakov. Úvahy a prvé projekty premostenia úžiny sa síce objavovali už pred desiatkami rokov, ale doba pre nich technickými ani finančnými možnosťami nebola zrelá. Projekt musel vyriešiť automobilovú a vlakovú dopravu naprieč prielivom, musel rátať i s nemalou lodnou dopravou v prielive a vziať do úvahy tiež rastúcu veľkosť námorných lodí, ktoré prielivom a pod mostami plávajú. To všetko vyriešila stavba, ktorá bola zahájená v júni 1988. Po dokončení v rokoch 1997 a 1998 je právom označovaná za najväčšiu dánsku turistickú atrakciu. Spojenie oboch brehov Storebaeltu má tri časti. V smere od Sjaellandu sú to V7chodný most pre cestnú a tunel pre železničnú dopravu. Od polovice prielivu, kde projektanti využili malý ostrovček Sprogo s romantickým majákom, je to nízky Západný most, spoločný pre diaľnicu aj železnicu. Vlaková súprava s cestujúcimi po prvý raz prešla cez tunel a po Západnom moste v júni 1997. Cestná trasa, ktorej najmonumentálnejšou súčasťou je Východný most bola otvorená 14. júna 1998. Po prestrihnutí pásky prešla v čele slávnostného konvoja ako prvá limuzína Rolls-Royce s dánskou kráľovnou Margarétou II.
So zahájením prevádzky mostov skončil prevoz trajektmi. Cesta automobilom cez most je omnoho rýchlejšia a lacnejšia. trajekt stál pre bežné osobné auto 335 dánsky korún, mostné platené pri turniketoch je oveľa menšie. Východný most je 6,8 km dlhý. Betónové pylóny jeho strednej zavesenej časti sú 265 metrov vysoké a medzi nimi je na lanách zavesená štvorprúdová diaľnice. Piliere sú od seba vzdialené neuveriteľných 1 688 metrov a výška mostovky nad hlavnou prielivu dosahuje 65 metrov. Tejto atrakcii už vyrástla konkurencia. Dňa 14. augusta 1999 bolo uložené posledné pole mostu naprieč prielivom Resund medzi Švédskom a Dánskom z Kodani do Malmö. Prevádzka bola zahájená 1. júla 2000. Slávnostné otvorenie tohto mostu bolo v duchu dánskej a švédskej mytológie, histórie a kultúry. Hlavnou postavou predstavenia v Lernackene bol najjznámejší dánsky astronóm Tycho de Brahe, ktorý sa narodil v roku 1546 v Skanii, vtedy súčasti Dánskeho kráľovstva. Za zmienku stojí aj ďalšie mostu. Úžina Lillebaelt, oddeľujúca ostrov Fyn od Jutského polostrova sa medzi mestami Middelfart a Fredercia dočkala premostenia v roku 1935. Oba brehy boli spojené 1 200 metrov dlhým oceľovým mostom, spoločným pre cestu aj železnicu. Ten však rastúcej cestnej premávke prestával stačiť a preto bola v roku 1972 úžina na ďalšom mieste preklenutá visutým diaľničným mostom. Na ňom si dánska kráľovná Margaréte II. po prvý raz vyskúšala, ako sa strihá páska pri otváraní premávky na novom moste.
Na ceste z prístavu Gedser na najjužnejšom dánskom ostrove Falster na ostrov Sjaelland leží úžina Storstro mmen. Tiež tá už je premostená dvakrát. Prvý oceľový most spoločný pre cestu aj železnicu bol postavený v roku 1937. Dĺžkou 3 200 metrov bol dlho najdlhším európskym mostom. Rastúcej premávke prestal stačiť a tak sa cestná premávka v roku 1985 presunula na nový most, ktorý vedie z Falsteru na Sjaelland cez malý ostrovček Faro. Po ňom má tento diaľničný most aj svoje meno - Farobroerne.
Aj na ďalších miestach môže motorista využiť dobrodenie mostov. Pri ceste z ostrova Fyn cez ďalší ostrov Täsinge a malý neobývaný ostrov Siona a ostrov Langeland sú to dva mosty. Mostom je prepojený aj ostrov Mon (povestný svojimi kriedovými útesmi) s ostrovom Sjaelland. Na trase naprieč Dánskom nechýba ani tunel pod prielivom Limfjord na Jutskom polostrove v meste Alborg. Na obrazovkách počítačov už vznikajú ďalšie štúdie a plány. Napríklad na prepojenie Dánska s Nemeckom medzi prístavmi Rodby Havn a Puttgarten.
Autor: ji
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.