juhoiracký prístav Umm Kasr. Informoval o tom zástupca britského velenia. Plukovník Steve Cox pre tlačovú agentúru Reuters na vlajkovej lodi Ark Royal vo vodách Perzského zálivu uviedol, že Iračania sa vzdali príslušníkom 15. expedičnej jednotky námornej pechoty USA okolo poludnia miestneho času (10.00 SEČ).
Námorný prístav Umm Kasr je hlavným irackým nákladným prístavom, leží pri hraniciach s Kuvajtom a 60 km južne od významného juhoirackého riečneho prístavu Basra. Po obsadení Umm Kasru by Britániou vedená brigáda kontrolovala prakticky celý námorný prístup k Iraku. Príslušníci námornej pechoty USA predtým pri len malom odpore obsadili nový prístav v meste, ktorý chcú používať pre dovoz humanitárnej pomoci. Starý prístav, vzdialený 1,5 kilometra, zatiaľ nedobili. Britské oddiely predtým obsadili južný polostrov Faw, na ktorého juhozápade leží aj Umm Kasr, no v meste narazili na tvrdý odpor.
Ofenzívu na polostrov začali včera pred úsvitom a zaistili pri nej hlavné iracké ropné terminály. Britská armáda oznámila, že jednotky USA bojujúce na juhovýchode Iraku pravdepodobne obsadia z veľkej časti neporušené ropné polia Rumailah, kľúčové pre produkciu krajiny. Včera dopoludnia sa objavili správy o podpálení viacerých vrtov irackými silami. Briti smerovali k ďalšiemu dôležitému cieľu, prístavu v Basre, ktorého obsadením chcú otvoriť zásobovaciu cestu pre humanitárnu pomoc. Časť hlavnej cesty z Kuvajtu do Basry dobila americká námorná pechota. Po doterajšom presune po vedľajších cestách sa tak môže rýchlejšie dostať k najväčšiemu mestu na juhu Iraku. Súčasne s postupom na Basru smerujú pozemné jednotky USA na Bagdad. Po viac než 12-hodinovej ceste z Kuvajtu sa podľa spravodajskej televízie CNN nachádzali popoludní už na polceste k irackej metropole, ktorú im sťažoval len malý odpor.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.